Takový evergreen z hodin dějepisu to je. Kdykoli se probírá Byzantská říše, je potřeba žákům objasnit, že název je odvozen od malé osady Byzantion u bosporského průlivu, na jejímž místě dal císař Konstantin později vystavět město Konstantinopol. A že Češi mu říkávali Cařihrad, ale dnes toto turecké velkoměsto nese název − pořád ještě někdo tápe? − Istanbul.

A pak lze dodat, že to není ojedinělý místopisný zmatek, protože třeba klíčová bitva druhé světové války sice proběhla u Stalingradu, avšak bojiště se dnes nachází u města Volgograd.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.