Organizátoři mezinárodního filmového festivalu v Cannes se v pondělí zavázali zajistit větší rovnováhu mezi soutěžními filmy podle toho, zda je tvoří ženy, či muži. Spravedlivěji má být obsazena i hodnoticí porota a transparentnější mají být také způsoby, jak se snímky vybírají do soutěže.

Ředitel festivalu Thierry Frémaux podepsal memorandum v naplněném stanu na jedné z pláží Cannes po boku uměleckých ředitelů klání Édouarda Waintropa a Charlese Tessona. Podpisu přihlíželi členové letošní poroty, včetně předsedkyně, herečky Cate Blanchettové, která shodou okolností ve stejný den slaví narozeniny.

Ředitel Frémaux vyjádřil naději, že účastníci festivalu tento nový závazek uvítají. "Doufáme, že to posílí pochopení, že svět už není stejný. Svět se změnil," řekl s tím, že je zapotřebí se vypořádávat s přežitky.

V článku se dále dozvíte

  • Organizátoři filmového festivalu v Cannes se shodli na spravedlivějším obsazení hodnoticí poroty a transparentnějším způsobu vybírání snímků do soutěže podle toho, zda je vytvořili muži, nebo ženy.
  • Dlouhodobě totiž ženy představují na festivalu jen malé procento soutěžících.
  • Režisérky prosazují rovnost v odměňování a vyzdvihují kampaň proti sexismu #MeToo.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.