Vidět, jak nové technologie mění svět, je velmi vzrušující. Množství změn, které přináší do našeho osobního i profesního života, je ohromné. Zcela tak mění jednotlivé profese a v mnoha ohledech i vnímání postavení člověka v současném světě. Naplní se katastrofické scénáře sci-fi filmů, nebo se lidstvo dokáže jako již mnohokrát přizpůsobit?

Já osobně jsem zastáncem druhého scénáře, a to především proto, že jsem v průběhu celého svého života zažil rozvoj tolika různých technologií, které s sebou kromě nezpochybnitelného pokroku přinášely i strach z možného vývoje, že bych je nedokázal ani vyjmenovat.

Ve světě práva ale nové technologie otevírají oblasti, které jsou zcela neznámé a neprobádané. Současné posuzování dopravních nehod bude jen obtížně aplikovatelné v době, kdy se na cestách budeme moci setkat i se samořiditelnými vozy. Jako příklad můžeme uvést nedávnou nehodu Uberu, kdy auto srazilo chodkyni, ale ve voze seděla také řidička, která měla jízdu kontrolovat a případně zakročit. Kdo je tedy nehodou vinen? A jak se tyto případy budou posuzovat v nejbližších letech? Je zcela jasné, že se budou muset vytvořit nové zákony reflektující soudní spory, o kterých se našim předchůdcům ani nesnilo.

Rozvoj chytrých telefonů a jejich snímání biometrických údajů otevírá dveře využití biometriky i v mnoha dalších oblastech. Jak ale ochráníme naše dosud zcela chráněná data, která jsou specifická pro konkrétního jedince? A nebude soudní řízení nakonec ještě vést soudce robot? Asi předbíhám, ale je možné, že k tomu budoucnost dospěje. Nedovedu si představit, že by v současnosti někdo vložil svou kauzu do rukou AI namísto právníka z masa a kostí.

Mám na mysli především vzrůstající riziko kyberkriminality. Počet útoků na cenná osobní data svých klien­tů v minulosti jistě zažila velká spousta společností, ale je bohužel zcela jisté, že tento počet bude výrazně narůstat a bezpečnost našich dat bude ve stále větším ohrožení. Proto je třeba, aby se pozornost těch, kteří to prozatím příliš nesledovali, obrátila tímto směrem.

Nikdy jsem neměl strach, že by profese advokáta ztratila své opodstatnění. Ale je jasné, že se neustále objevují výzvy, kvůli kterým je nutné hledat cestu k maximálnímu přizpůsobení se trhu. Důležité je neustrnout na jednom místě.

Seriál HN k projektu Inovativní právníci 2018 a konferenci ILSF 2018

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru