Zhruba na hodinu se v sobotu aktivistům podařilo narušit kontroverzní inscenaci Naše násilí a vaše násilí v Divadle Husa na provázku v Brně. Krátce po začátku představení vtrhla na jeviště necelá třicítka členů hnutí Slušní lidé, utvořila na jevišti řetěz a bránila hercům v další produkci. Když do divadla dorazil antikonfliktní tým policie, aktivisté jeviště opustili a představení bylo obnoveno.

V představení postava Ježíše znásilňuje muslimku, což vyvolalo kritiku a protesty dlouho před uvedením. Narušení představení se očekávalo.

Zhruba 25 členů hnutí Slušní lidé vtrhlo na jeviště jen minuty po začátku představení. Před herci utvořilo řetěz ve snaze je z jeviště vytlačit a zabránit jim v dalším hraní. Aktivisté také dělali hluk a pískali na píšťalky. Naopak diváci začali hercům tleskat a skandovali: "Slušní lidé, domů!".

Situace na scéně začala být v jednu chvíli nepřehledná, herci se krátce a neúspěšně snažili dál hrát, neuspěly ani pokusy o dialog. Pak na jeviště začali vstupovat i běžní diváci, kteří na něm kráce tančili. Poté, co členové Slušných lidí odmítli výzvu bezpečnostní agentury, aby scénu opustili, se už jen čekalo na příjezd policie. Před 20:00 dorazil do divadla policejní antikonfliktní tým, a aktivisté po dohodě z představení odešli, venku se poté vrátili před vchod do divadla.

Protesty proti hře se na Zelném trhu konají od brzkého odpoledne. Dorazili křesťanští aktivisté, kteří - slovy jednoho z řečníků - vyhlásili vládu Krista nad městem a mluvili o kulturním barbarství. V podvečer se tam shromáždilo celkem asi 200 lidí. Těsně před začátkem představení v 19:00 se přítomný předseda SPR-RSČ Miroslav Sládek a méně než desítka jeho příznivců pokusila zabránit ve vstupu do divadla části návštěvníků představení. Policejnímu antikonfliktnímu týmu se nakonec podařilo je od vstupu dostat.

Inscenaci chorvatského režiséra Olivera Frljiče předem odsoudila katolická církev a někteří politici. Frljič patří k respektovaným evropským režisérům, jeho inscenace ale často vyvolávají širší veřejnou debatu o ožehavých otázkách, nebo přímo způsobují skandály. Kritické reakce části brněnské veřejnosti vyvolala zejména fotografie z představení, na které postava Ježíše znásilňuje muslimskou ženu.

Festival už ve čtvrtek nabídl Frljičovu varšavskou inscenaci Prokletí, která takové protesty nevyvolala. Do zamčeného sálu se pouze snažilo dostat asi 20 příznivců hnutí Slušní lidé.

Festival Divadelní svět dnes nabídl i další představení, třeba od hostů z Poznaně či Budapešti. Pozdě večer v Redutě zájemci zhlédnou festivalovou inscenaci Jiřího Bartovance Obrys, která je autorským komentářem k mezním událostem ovlivňujícím směřování společnosti.

Tématem letošního ročníku Divadelního světa je svoboda a její křehkost. Skončí 30. května.