V prezidentských volbách v Mexiku s přehledem zvítězil Andrés Manuel López Obrador, kterého mnozí politologové označují za levicového populistu. Získal asi 53 procent hlasů. V Mexiku tak americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi vyrostl silný protivník. Obrador se nijak netají tím, že hodlá vůči Trumpovi vystupovat razantněji. A to se bude týkat i sporů kolem obchodu. Washington zavedl cla na ocel a hliník. Tím ale své obchodní partnery, včetně Mexika, vyprovokoval k odvetným krokům.

Trump si s Obradorem jen několik hodin po jeho zvolení volal a lídři už kromě obchodních dohod řešili také plán na omezení migrace do USA. Budoucí mexický prezident na twitteru napsal, že navrhl Trumpovi dohodu, v jejímž rámci by prostřednictvím tvorby nových pracovních míst v Mexiku poklesl počet lidí mířících do USA a zlepšila se bezpečnost na hranicích. O tomto plánu mluvil López Obrador již během předvolební kampaně, kdy zdůrazňoval, že jej uskuteční s Trumpem nebo bez něj. Trump se po přibližně půlhodinovém telefonátu ale k návrhu Obradora nevyjádřil. Uvedl ale, že se oba státníci bavili o migraci i obchodní politice.

Sousedi vrací úder

USA a Mexiko propojuje úzká spolupráce v oblastech, jako je nelegální migrace, boj proti drogám a také obchod. Společně s Kanadou tvoří severoamerickou zónu volného obchodu s názvem NAFTA.

Tu Trump opakovaně označuje za nejhorší obchodní dohodu v dějinách. Tvrdí, že Mexiko a Kanada z ní těží na úkor USA. Proto už od loňského srpna všechny tři země vedou rozhovory o její revizi. Ty měly původně skončit už loni.

Jejich konec je nyní v nedohlednu. Trump uvedl, že chce počkat na výsledek voleb do Kongresu. Letos v listopadu američtí voliči vyberou nové členy Sněmovny reprezentantů a třetiny Senátu.

"Revizi bych mohl podepsat hned zítra, ale nejsem s ní spokojen. Chci, aby byla férovější pro USA," řekl Trump v rozhovoru pro televizi Fox News. "Chci počkat, až bude po volbách. Myslím, že vše bude v pořádku, dohodneme se. A pokud ne, tak uvalíme cla na jejich auta mířící do USA," pohrozil.

Ve vztazích mezi Kanadou, Mexikem a USA je napětí. Washington zavedl 25procentní cla na dovoz oceli a 10procentní na hliník z řady zemí včetně svých sousedů. Ti Trumpovi vrátili úder − Kanada například uvalila cla na vybrané potraviny od kečupu přes jogurty po sýry. Ani Mexiko nezůstalo pozadu. Vedle hliníku a oceli také zacílilo na americké farmáře. Uvalilo cla na jablka či vepřové. A možná zasáhne zemědělce z USA ještě silněji. Agentura Reuters upozornila, že mexická vláda prý zvažuje, že zavede cla na sóju a kukuřici, jež ve velkém z USA dováží.

Poté co se Obrador oficiálně ujme moci, tedy po 1. prosinci, se mohou podobné spory vyostřit. Vítěz mexických prezidentských voleb už dříve prohlásil, že chce mít přehled o rozhovorech o NAFTA i v době, než se ujme funkce.

Obrador, paradoxně stejně jako Trump, nevidí NAFTA v tom nejlepším světle. Tvrdí, že škodí mexickým pracujícím. Poukazuje také na to, že Američané berou za stejnou práci podstatně více než Mexičané. "Konec NAFTA by pro Mexiko nebyl fatální. Země má hodně přírodních zdrojů, hodně bohatství," prohlásil. Hrozí tak i pád obchodní dohody, která vstoupila v platnost v roce 1994.

Zavede cla na auta z EU?

Prezident Trump svádí boj o obchod na více frontách. Zmíněná cla na ocel a hliník se vztahují i na země EU. Hrozí jim, že zavede tarify i na auta, což by silně zasáhlo řadu členů unie, především pak Německo.

Brusel už přijal první odvetné kroky. Na oplátku uvalil cla na výrobky ze států, odkud pochází vlivní republikáni. Vyšší cla tak platí na bourbon z Kentucky či burákové máslo. Nyní země EU varují, že na případné tarify na auta zareagují stejně a přijmou další odvetné kroky. "Pokud se rozhodnou zvýšit svá dovozní cla, nebudeme mít zase jinou možnost než reagovat," řekl Jyrki Katainen, eurokomisař pro pracovní místa, růst, investice a konkurenceschopnost.