Kupovat starší techniku je naprosto legitimní strategie, zvláště ve světě, kde výrobci musí každý rok nabídnout něco nového, i kdyby šlo jen o jinou barvu krytu. Starší modely se pak vyprodávají s velkými slevami. U televizorů, ale často i u mobilů české e-shopy ukazují v průběhu roku slevy o padesát a více procent. Někdy jsou to slevy vylhané, jindy má smysl po nich skočit.

To je případ vcelku nenápadné televize Sony Bravia KD-65XE8505. Model s úhlopříčkou 65" se dá koupit za 32 tisíc korun; původní cena, která vydržela asi půl roku, byla kolem šedesáti. Skoro poloviční cena dělá z Bravie nejlevnější velkou obrazovku se 100Hz panelem. Zároveň jde o televizor přesně na hranici, na které už je vidět i přínos technologie HDR. A i když Sony používá jiné marketingové označení, patří Bravia XE85 do rodiny „QLED“ televizí. Nejenže Bravia XE85 využívá technologii Quantum Dot, Sony ji mělo pod označením Triluminos dříve než LG i Samsung.

Koupě testované Bravie je vlastně takový sňatek z rozumu. Sice se slušným věnem, ale bez zapálených lýtek a zaslepené přitažlivosti. (Plné doznání: testovaný televizor na test neposkytlo české zastoupení Sony, autor si jej koupil ze svého.)

Na první pohled elegantní kráska

Sony se musí nechat jedna věc a to je schopnost udělat pěkné věci. Bravia XE85 má čistý elegantní design s minimalistickými rámečky, které odpovídají původní vysoké ceně. Zdání luxusu dotváří detaily jako hliníkový proužek uprostřed bočních panelů, které jsou tenké jen 12 milimetrů. I centrální stojan ve tvaru hranatého C s konci směřujícími dozadu vypadá luxusně, navíc snižuje nároky na velikost televizního stolku ve srovnání se stojany s nožkami po stranách.

Sony Bravia XE85 má na svou cenu kvalitní obraz, software je slabší

Ne všechno je ale z designového pohledu tak úžasné. I když se průměrná cena Bravie 65XE8505 vyšplhala v dobách největší slávy nad 65 tisíc, tělo je plastové, stejně jako stojánek. Naštěstí drží lépe a stabilněji, než na kolik vypadá při montáži. Optimální ale stejně je přimontovat takovou televizi na zeď. To nicméně skrývá jeden potenciální problém – v závislosti na použitém držáku a kabelech zabrání montáž na stěnu přístupu k optickému zvukovému výstupu a jednomu ze čtyř HDMI konektorů.

Výbava televize je přitom velmi dobrá, ale ne dokonalá. Jednak chybí vyvedení konektorů a elektroniky mimo televizi, což je bohužel výsada nejdražších modelů Samsungu a nově i jedné televize od LG. Druhý kompromis je v HDMI portech. Nejenže je jeden z nich vzadu, ale pouze dva podporují plnohodnotné 4K v 60 snímcích za sekundu s HDR. Ono je to u televizí s cenou kolem 30 tisíc i dražších běžné, ale protivné. Fakt, že Sony dalo na první pozici ošizený konektor, je pak mírně řečeno těžko pochopitelný.

Sony Bravia XE85 má na svou cenu kvalitní obraz, software je slabší

Bravia samozřejmě podporuje nový standard vysílání DVB-T2, má satelitní i kabelový tuner, Ethernet i dvoupásmovou wi-fi a Bluetooth, přes které lze připojit myš, klávesnici i sluchátka. Na boku televize jsou pak i tři USB porty (jeden 3.0) a kombinovaný výstup pro sluchátka a trojici HDMI výstupů. Na zádech je vlastně jen jedno HDMI, optický výstup a staré komponentní vstupy.

Trochu zklamání z designového i funkčního pohledu představuje dálkový ovladač. Ten má tradiční podobu se spoustou tlačítek, ale jeho infračervený vysílač je slabý a je nutné mířit přímo na obrazovku – lepší by byl Bluetooth model. Sony to trochu dohání vlastní ovládací aplikací, která funguje lépe než všeobjímající aplikace Android TV od Googlu. Ano, Sony stále ještě používá Android TV, ale k tomu se dostaneme.

Nejslabší částí televize je zvukový výstup, což je normální. Sony vsadilo na zvýrazněné basy, tenká televize ale nemá na to, aby bez zkreslení hrála nějak nahlas. Soundbar nebo sloupové reprosoustavy jsou jasná volba.

Sony Bravia XE85 má na svou cenu kvalitní obraz, software je slabší

Obraz se správnými kompromisy (pro někoho)

Nejlepší obraz na světě mají aktuálně televizory s OLED obrazovkou, konkrétně Panasonic s THX certifikací používaný jako velkoplošný monitor i při masteringu filmů v hollywoodských studiích. Nejlevnější OLED televize s úhlopříčkou 65" se dá koupit za 60 tisíc a to je skoro dvojnásobek ceny Bravie (Panasonic s THX dokonce za 90). I mezi LCD jsou skvělé televize s lokálním stmíváním a úžasným maximálním jasem. Jejich cena je ale hodně podobná těm s OLED. A ve své cenové kategorii nakonec loňská „levná“ Bravia nemá moc přímé konkurence.

Zbývá vám ještě 60 % článku

Co se dočtete dál

  • Jak se Bravia KD-65XE8505 vyrovná letošním televizorům kvalitou obrazu?
  • Proč je Android TV spíše slabina než lákadlo ke koupi?
  • Jak velkou televizi má smysl kupovat a jaká je optimální vzdálenost diváka od obrazovky?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se