Světová banka vydala pošesté průzkum „Connecting to Compete“, který porovnává 160 zemí světa podle úrovně jejich logistiky. Zaměřuje se přitom na šest kategorií: clo, infrastruktura, mezinárodní přeprava, kvalita logistických služeb, sledování (track and trace) a dodržování časových dispozic.

Průzkum odkrývá obrovské rozdíly v logistické výkonnosti mezi vyspělými ekonomikami a zaostalejšími regiony. Výsledky první skupiny, ke které patří především západní Evropa, jsou v průměru o 48 procent lepší než u druhé skupiny. Mezi 30 státy s nejvyšším skóre je 24 členů OECD.

Podle Světové banky se v logistice protočí celosvětově celkem 4,3 bilionu dolarů. „Logistika je páteří globálního obchodu," poznamenává Caroline Freundová, ředitelka pro makroekonomiku, obchod a investice ve Světové bance. Podle ní se dodavatelské řetězce stále více rozšiřují po celém světě, a proto může kvalita logistických služeb naznačovat, do jaké míry jsou jednotlivé země schopné se účastnit světového obchodu.

V žebříčku, který byl sestaven na základě letošního průzkumu, se na prvním místě objevilo Německo, na dalších pak Švédsko, Belgie, Rakousko, Japonsko, Nizozemsko, Singapur, Dánsko, Velká Británie a Finsko. Ze států střední a východní Evropy skončilo na 22. místě Česko, 28. Polsko, 31. Maďarsko a 35. Slovinsko.

Z jednotlivých kategorií zvítězilo Německo v oblastech „clo“, „infrastruktura“ a „kvalita logistických služeb“. Belgie je nejlepší v kategoriích „mezinárodní přeprava“ a „dodržování časových dispozic“, Finsko pak v oblasti „sledování“.

Německo celkově zvítězilo i v posledních dvou ročnících a je tak v čele souhrnného žebříčku (v němž mají nevyšší relevanci právě poslední hodnocení) před Nizozemskem, Švédskem, Singapurem a Belgií.

Česká republika se v posledních letech neustále zlepšuje. V roce 2012 byla na 44. místě, v roce 2014 na 32. místě, v roce 2016 na 26. místě a letos se umístila jako nejlepší z oblasti střední a východní Evropy na 22. místě.

Všechny tabulky si můžete prohlédnout zde.

Infografika - Logistics Performance Index 2018

Související