Slibem neurazíš. Tradiční pravdu platící (nejen) v politice teď oživují sociální demokraté v kampani před volbami v Praze. Ve Švédsku je to přece jen složitější − tamní sociální demokraté dominují švédské politice víc než 100 let. Letos ale míří k nejhoršímu volebnímu výsledku ve své historii − podle průzkumů získají ve volbách, které budou koncem příštího týdne, jen zhruba čtvrtinu hlasů. Nejspíš to stále bude stačit na první místo, ale na jejich poměry by to byl výprask.

Švédská sociální demokracie tak v závěru kampaně přišla s novým bodem programu − lidem, kteří mají děti školou povinné, slibuje týden dovolené navíc.

Někdo by to označil za laciný slib, jiný za krok, který je namístě, například vzhledem k tomu, že švédské ekonomice se velmi dobře daří a solidně roste. Z bohatých západních zemí Evropské unie Švédsko překonalo světovou finanční a hospodářskou krizi snad nejlépe.

Z hlediska voleb je ale to vše vedlejší. Sociální demokraté slibují delší dovolenou proto, že chtějí vrátit kampaň zpět k otázkám, jako je ekonomika nebo nezaměstnanost. V poslední době se ve Švédsku debatuje spíš o migraci a z toho těží krajně pravicoví Švédští demokraté. Bez ohledu na to, jestli v konkrétním případě delší dovolené je sociálnědemokratický nápad racionální, nebo ne, faktem je, že tradiční strany mohou populisty porazit jen tehdy, když jim nevyklidí pole. Když budou dokola omílat jen téma migrace, jako by nic jiného neexistovalo, dávají svým populistickým soupeřům body zadarmo.