Hned po příletu do Stockholmu nenechají Švédové nikoho na pochybách, že se ocitl v ekonomicky šlapající a na budoucnost myslící zemi. Vlak Arlanda Expres z letiště do centra metropole ukrajuje vzdálenost rychlostí skoro 200 kilometrů za hodinu a v televizích uvnitř vagonů informuje cestující, že tento vlak jezdí ze sta procent na energii z obnovitelných zdrojů.

O tématech, jako je nezaměstnanost nebo inflace, je ve Švédsku před nedělními volbami slyšet málo. Obě jsou na nízkých číslech, ekonomický růst je vysoký. Na billboardech politiků se ale objevují slova jako bezpečí, násilí, extremisté, gangy. Tématem voleb není ekonomika, nýbrž imigrace. Ještě přesněji: bezpečnostní situace na převážně přistěhovaleckých předměstích některých měst.

Akalla je konečná stanice modré linky metra na severu Stockholmu. Téměř tři čtvrtiny místních obyvatel mají přistěhovalecký původ. Školy, dětská hřiště a fotbalové plácky s umělou trávou se tady mísí se stánky s kebaby, obchody s nápisy ve švédštině i mnoha dalších jazycích. Na lavičkách a v okolí hřišť postávají či posedávají hloučky žen hlavně afrického původu. Budovy postavené v sedmdesátých letech jsou jedna jako druhá, všechny ve velmi dobrém stavu. Žádné vybydlené ruiny nebo nehostinné paneláky, jak by se z občasných zpráv o neklidných stockholmských okrajových čtvrtích mohlo zdát.

Migranti jako hlavní téma

◼ Švédsko žije tématy bezpečí, bojem s kriminalitou, migrací. Tradičně vstřícná země k uprchlíkům je těsně před volbami, do kterých se témata pochopitelně promítají. Podobně jako jinde v Evropě, i ve Švédsku, proslulém mírnými postoji a snahou o nekonfliktnost, vystrkávají růžky populistické strany se zaměřením na otázku přistěhovalců.
◼ Preference nejvíce stoupají silně protiimigrantské straně Švédší demokraté (nahoře šéf strany Jimmie Akesson, dole Tommy Deogan, Švéd indického původu). Volební plakát plačící dívky odkazuje na médii šířenou zprávu, že za většinu znásilnění v zemi mohou muži přistěhovaleckého původu.

Volební plakáty jsou i tady, vstupy do stanice metra jsou oblepeny odshora dolů. Slibují bezpečí dětem ve školách i na hřištích, tvrdou ruku na kriminálníky a extremisty, vedle detailu obličeje plačící dívky stojí slib nekompromisních trestů za sexuální zločiny. Na billboardech švédské strany rozhodně nešetří. Ani v centru, ani na periferii nelze vizuálně nadcházejícím volbám uniknout.

Devětatřicetiletý Tommy Deogan je v předvolební kampani v Akalle velmi aktivní. Narodil se ve Švédsku, jeho rodiče sem přišli v sedmdesátých letech z Indie. Jeho role je ale poměrně paradoxní: ačkoliv je sám imigrantského původu, je členem antiimigrantské strany Švédští demokraté (SD). Ta obviňuje všechny dosud vládnoucí politické strany − především sociální demokraty −, že neuváženou politikou přijímání velkého počtu přistěhovalců způsobily problémy, které je nyní nutné řešit.

Deogan je ve Švédsku mediálně známou postavou. Jeho bratr před lety zemřel při bitce mezi fotbalovými fanoušky a kauze se média věnovala ve velkém. Rozpor ve svém původu a podpoře krajně pravicové strany nevidí.

Skoncujeme s multikulturalismem

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • V placené části se dočtete:
  • V čem je podle Švédských demokratů hlavní problém s přistěhovalci v zemi.
  • Jak se žije českým emigrantům v Malmö a jak vnímají problém s imigranty.
  • Zda současné volby nějak ovlivní mentalitu Švédů.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se