Lze si představit stát, který to myslí vážně se zodpovědnou zahraniční politikou. Lze si také představit stát, který dlouhodobě nemá naplno pracujícího ministra zahraničí. Ovšem představit si obojí najednou prakticky nelze. Pokud se vám někdo pokouší namluvit, že to jde, je to s odpouštěním habaďůra. Člověk by čekal, že se něco takového může odehrávat leda v nějaké banánové republice. Ale ouha – ona se taková habaďůra bohužel odehrává v Česku.
Její součástí byla středeční "koordinační schůzka" na Hradě. Ústavní činitelé se s vážnými tvářemi radili o zahraniční politice – bez plnohodnotného ministra zahraničí. Na místě sice byl šéf ČSSD Jan Hamáček, který je ovšem ministrem jen tak napůl – diplomacii má jako "vedlejšák" k ministerstvu vnitra.

Je to nenormální, nezdravý stav. A to jak z hlediska praktického provozu diplomacie (ministr má řadu protokolárních i ryze manažerských povinností), tak především z hlediska dělby moci. Ministr zahraničí je tady přece od toho, aby byl spolutvůrcem zahraniční politiky; jejím koordinátorem a v nutných případech i konstruktivním oponentem dalších hráčů – premiéra a prezidenta. Takovou roli plnil například Karel Schwarzenberg za prezidentství Václava Klause, kdy se mu dařilo mírnit Klausem vytvářený dojem, že Česko už už vystoupí z EU. Plnil ji později i Lubomír Zaorálek, který vystupoval proti nápadům Miloše Zemana zrušit protiruské sankce a mírnil tak dojem, že Česko stojí spíš na straně agresivního režimu Vladimira Putina než na straně vlastních spojenců v EU a NATO. Nyní tady nikdo takový není, takže obraz Česka navenek tvoří výhradně Miloš Zeman a Andrej Babiš, což není vždy úplně šťastné. I když se včera prezidentovi nepodařilo ostatní politiky přesvědčit, aby podpořili zrušení sankcí vůči Rusku (a dokonce musel skousnout společné prohlášení, že důvody pro ně trvají), s Babišem si notují v tom, že jsou neúčinné. Podobně se shodují ve vykreslování EU jako organizace strojící nám všemožné úklady. Česko je kvůli tomu vůči spojencům nečitelnou, nepochopitelnou zemí.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru