Zdlouhavé získávání povolení ke stavbě a rostoucí ceny stavebních parcel trápí developery už několik let. Teď začínají investoři více pociťovat i nedostatek stavebních profesí na trhu. Stavaři si díky většímu počtu zakázek mohou říct o více peněz. Některé ceny stavebních prací jsou ale natolik vysoké, že už pak developerům finančně nevycházejí. Kdyby je totiž promítli do konečných cen za byty, tak by si je lidé nekoupili.

"Náklady na bydlení likvidují jakýkoli růst příjmů," říká v rozhovoru s HN Martin Svoboda, výkonný ředitel developerské firmy JRD. Životní úroveň tak neroste, ale klesá. Za uměle vytvořené málo konkurenční prostředí mohou podle Svobody politici a ti by měli podle něj zakročit. Dočasným řešením je podle něj umožnění příchodu většího počtu dělníků ze zahraničí. JRD se mezitím domlouvá na strategické spolupráci se stavebními firmami a dává jim dopředu informaci, kdy plánuje zahájení stavby. Ty si tak mohou své zakázky lépe naplánovat.

HN: Od developerů slýchám, že sehnat dnes stavební firmy není zrovna jednoduché a jsou i případy, kdy se do výběrových řízení na generálního dodavatele bytových domů nepřihlásil nikdo. Jak tuto situaci pociťuje JRD?

Ano, to je obecný problém. Jestliže před nějakými dvěma lety jsme oslovovali 10 až 15 firem a z nich nám do výběrového řízení podalo nabídku třeba 12, dnes se nám přihlásí často tři, čtyři nebo pět dodavatelů staveb. A to jsme na tom dobře. Víme, že někteří developeři odkládají výstavbu, protože se jim do tendru nikdo nepřihlásil. Nebo se jim přihlásili jeden dva, ale dali tak nesmyslné ceny, že to bylo stejné, jako kdyby se nepřihlásili.

Martin Svoboda (55)

výkonný ředitel developerské firmy JRD. Do roku 2007 pracoval 10 let jako oblastní obchodní ředitel ve firmě Dálniční stavby Praha. Svoboda je absolventem Fakulty stavební ČVUT, oboru pozemní stavby. Své první pracovní zkušenosti získal ve společnosti VPÚ jako projektant.

Nám se zatím daří se stavebními firmami domlouvat a stavby zahajujeme. V současné době máme ve výstavbě čtyři rezidenční projekty. Důvodem může být i to, že stavařům dáváme dopředu informaci, kdy plánujeme zahájení stavby. S některými firmami jsme se také začali domlouvat na strategické spolupráci. Jednou má výhodu stavební firma, podruhé developer a je dobré, když obě strany dlouhodobě spolupracují a nesnaží se své výhody zneužívat. Teď je ta výhoda na straně stavařů.

Zbývá vám ještě 60 % článku

Co se dočtete dál

  • Jaké je podle Svobody řešení nedostatku lidí ve stavebnictví?
  • Proč podle něj neexistuje realitní bublina, o které mluví někteří ekonomové?
  • O kolik za poslední dva až tři roky stouply ceny stavebních prací?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se