Nejstabilnější ekonomika v Evropě, nejbohatší země bývalého východního bloku nebo stát s nejnižší nezaměstnaností v Evropské unii. Těmito superlativy označuje agentura Bloomberg tuzemskou ekonomiku.

Americká zpravodajská společnost své výroky opírá o statistiky Eurostatu, podle kterých má Česko nejvyšší HDP na hlavu v porovnání s ostatními zeměmi bývalého východního bloku. Česko v tomto srovnání dokonce předčilo i některé státy, které do EU vstoupily o mnoho let dříve, jako je Řecko nebo Portugalsko. Tuzemská ekonomika například dohání také Itálii, která patří k zakládajícím členům evropského bloku.

Česko je rovněž premiantem srovnání, které sestavuje německá pojišťovna Allianz. To se zaměřuje na stabilitu ekonomik bývalých komunistických zemí podle jejich rozpočtové kázně. 

Současná vláda hnutí ANO a ČSSD s podporou KSČM proto uspokojivých výsledků českého hospodářství využívá k uvolňování více peněz na sociální výdaje, píše Bloomberg.

"Opatření zavedená během poslední ekonomické krize byla podle mého názoru drastická, velmi nesociální. Nechtěla bych, aby se něco podobného v této zemi opakovalo," řekla ministryně financí Alena Schillerová, o níž agentura zmínila, že je mimo jiné první ženou na tomto vládním postu.

Ministryně Bloombergu řekla, že nejvyšší prioritou současné vlády je zlepšení situace seniorů. "Kdy jindy bychom měli zvýšit důchody než v době prosperity? Myslím si, že se nám daří dobře a společnost by měla sdílet přínosy hospodářského růstu s těmi, kteří to potřebují," domnívá se Schillerová.

Vláda plánuje kromě důchodů navyšovat také platy státních zaměstnanců. Od 1. září rovněž zavedla 75procentní slevu na jízdné ve vlacích a autobusech pro studenty a seniory. Slibuje také finanční injekce na výstavbu nové infrastruktury. Na státních rozpočtech pro roky 2019-2021 se to podepíše deficity ve výši zhruba 40 miliard korun.

Opozice tyto kroky kritizuje jako nezodpovědné. Podle ní se současná koalice snaží zajistit si přízeň voličů. Schillerová podobné názory v rozhovoru pro Bloomberg odmítla.