Advokátky Jitka Linhartová a Lucie Oršulová působí v různých advokátních kancelářích. Přesto je spojuje pomoc neziskové organizaci Nadání a dovednosti, která má za cíl, aby mladí lidé z dětských domovů a sociálně znevýhodněného prostředí v budoucnu uspěli v osobním i profesním životě. Právničky byly za svou podporu nominovány na letošní ocenění Pro Bono & CSR. "Dělají to opravdu nezištně, protože chtějí. Ne kvůli publicitě jako mnoho dalších firem," řekla ředitelka organizace Linda Hurdová.

Cesta za sny

Jitka Linhartová, která působí jako advokátka v kanceláři Nedelka Kubáč, je aktivně zapojena jako členka dozorčí rady Nadání a dovednosti. Pomáhá při chodu organizace a aktivně se zapojuje do fundraisingu. I díky němu se organizaci podařilo ve spolupráci se společností Samsung rozjet projekt Tvoje šance, který funguje jako roční mentoringový projekt pro studenty ze znevýhodněných rodin s ambicemi jít na VŠ, podnikat či se stát odborníkem v některém z technologických a příbuzných oborů. "Tyto děti mají ambice, ale v jejich rodinách nejsou finanční prostředky na cokoliv, a proto jim pomáháme," popsala Linda Hurdová. V programu dostali šanci třeba dvacetiletá Veronika a osmnáctiletý Dominik, kteří se chtějí v budoucnu stát právníky.

Zahraniční zkušenosti

Advokátní kancelář Bányaiová Vožehová, jejíž partnerka Lucie Oršulová byla nominovaná na letošní ocenění Pro Bono & CSR, organizaci Nadání a dovednosti pomáhá v pro bono rovině již druhým rokem. Sponzoruje třeba projekt London Job&Fun, který umožňujeme ročně dvěma dětem z dětských domovů, mnohdy poprvé, vycestovat do zahraničí. V Londýně pak tři měsíce pracují v gastronomii a studují angličtinu. "Psychika takových dětí je narušená a neumí si vlastně ani představit, že jim můžeme jejich sen splnit," dodává Hurdová. Právníci tak pomohli třeba osmnáctileté Daně, která se před dvěma lety rozhodla opustit rodinu a od té doby žije v dětském domově. Jejím snem je studovat marketing a management.

Konkrétní pomocí znevýhodněným dětem ale podpora kanceláře Bányaiová Vožehová nekončí. "Cokoli kdykoli potřebujeme, nic není problém. Se vším nám velmi rychle pomohou. Ať už jde o změnu v rejstříku, s nastavením GDPR či kontrolu smluv jak pro naši organizaci, tak i pro děti z dětských domovů, kterým našimi projekty pomáháme," popsala ředitelka organizace Linda Hurdová s tím, že podobná pomoc od právníků by byla třeba v mnohem větším rozsahu. S tím ostatně souhlasí i sami mladí lidé zapojení v programech Nadání a dovednosti. "Pomoc právníků je hodně důležitá, hlavně v oblasti dluhů. Spousta mladých vlétne po dětském domově do života a vůbec neví, co je tam čeká," uzavírá Dana.