Podpora zelených zdrojů v Evropě se postupně mění. Garantované ceny nahrazuje u nově stavěných obnovitelných zdrojů systém aukcí, který už v Evropské unii využívá 13 států a dalších pět je v závěrečné fázi přípravy jejich zavedení. V listopadu odstartují aukce v Polsku, nejvíce je využívají ve Velké Británii a Německu.

Česko konkrétní plány na aukce připravuje jako součást novely zákona o podporovaných zdrojích energie, která bude zveřejněna do konce tohoto roku. Legislativní proces může podle odhadů ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), jež novelu předkládá, trvat jeden až dva roky.

"Termíny aukcí nejsou zákonem stanoveny, to udělá až nařízení vlády. První aukce nebude dříve než v roce 2021," řekl René Neděla, náměstek na MPO, který zodpovídá za energetiku.

Česko, které si bere za vzor německý systém, hodlá aukce vypisovat s výhledem na tři roky. Unijní pravidla přijatá v roce 2017 žádají, aby se státní podpora pro obnovitelné zdroje s výkonem nad jeden megawatt přidělovala na základě soutěže. Menší zdroje bude možné nadále podporovat i mimo soutěž. To je důležité hlavně pro malé centralizované a komunitní zdroje. Pro ty by mohly být problémem i plánované kauce, které budou muset investoři do větších projektů složit.

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • Jak pomáhají aukce snižovat cenu energie z obnovitelných zdrojů v sousedním Německu? A jak vypadá srovnání tamních cen silové a zelené elektřiny?
  • Proč aukce mohou Česku pomoci regulovat obnovitelné zdroje lépe než dosavadní systém pevně garantovaných výkupních cen?
  • A co na aukce obnovitelných zdrojů energie říkají čeští odborníci?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se