Na Nový rok v ruském Magnitogorsku explodoval obytný dům. Z trosek záchranáři už několik dní vytahují oběti, jejich počet zřejmě přesáhne čtyřicítku. Ofi­ciální vyšetřovací verzí je výbuch plynu, ale místní média spekulují o tom, že explozi někdo způsobil úmyslně. Nastala v bytě, který si den předtím pronajal neznámý muž.

Podle Rádia Svoboda informace kolující po městě, že v bytě byly nalezeny stopy po trhavině hexogen, úřady nepotvrdily.

Úvahy o teroristickém pozadí podpořilo vznícení dodávky, jež projížděla stejnou ulicí jen pár hodin před výbuchem plynu. Zemřeli v ní tři lidé, příčina vznícení není jasná. Podle policie měl vůz technickou závadu, vláda ale jakékoli spekulace o možném teroristickém útoku odmítla.

Podle kritiků ruského režimu ovšem úřady někdy teroristické činy zamlčují, aby tlumily nespokojenost obyvatel.

Spekulace provázely i sérii explozí obytných domů v několika městech, včetně Moskvy, jež otřásla Ruskem před dvěma desetiletími. Obviněni byli čečenští teroristé, existuje ale podezření, že útoky, jež si vyžádaly 307 mrtvých, mohly mít jiné pozadí. Když 22. září 1999 díky všímavému obyvateli policie zneškodnila nálože v panelovém domě ve městě Rjazaň, po dopadení pachatelů zjistila, že patří k ruské Federální bezpečnostní službě (FSB). Tehdejší ředitel FSB Nikolaj Patrušev pak prohlásil, že šlo o cvičení, ačkoli podle policejního pyrotechnika byly bomby skutečné. Na výbušninách byl nápis "cukr".