Před čtyřmi lety byli miláčky ruských médií, která z nich dělala lidové bojovníky proti kyjevským pučistům. Nikdo z tehdejších "hrdinů ruského jara 2014" ale žádnou kariéru neudělal. Mnozí jsou po smrti, jiní mají zákaz se na Donbasu vůbec objevovat. Podobně je to s celým projektem Novorusko, který předpokládal vytvoření pásu povstaleckých regionů východní a jižní Ukrajiny od Charkova po Oděsu.

"Chodil jsem v Luhansku na demonstrace Antimajdanu, nelíbilo se mi, co se dělo v Kyjevě. Když Moskva zabrala Krym, doufal jsem, že udělá totéž i s Donbasem. Jenže ona místo toho poslala nějaké pološílené kozáky a začala válka," říká Maxim, který dnes žije v Polsku a do rodného města jezdí jednou ročně za svými rodiči.

Podle něj panuje v Luhansku rezignace. "Na začátku byla naděje, že u nás Kreml udělá pořádek. Jenže korupce byla ještě horší, když sis stěžoval, tak tě mohli označit za příznivce Kyjeva, zatknout a byl jsi rád, když za tebe rodina mohla zaplatit výkupné," popisuje Maxim zkušenost jednoho svého bývalého kolegy.

Situace byla natolik neudržitelná, že Moskva v listopadu 2017 nechala odstranit tehdejšího "prezidenta Luhanské lidové republiky" Igora Plotnického a nahradit ho bývalým policistou Leonidem Pasečnikem. Plotnickij odstoupil ze "zdravotních důvodů", odjel do Ruska a od té doby se na veřejnosti neobjevil.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.