Čínské ministerstvo zahraničí v pondělí vyzvalo k ukončení "výmyslů" kolem čínské telekomunikační společnosti Huawei. Tato firma čelí v západních zemích obviněním, že úzce spolupracuje s čínskou vládou a že její zařízení je uzpůsobeno pro špionáž. Huawei to důrazně popírá.

S podobným varováním přišly i Český úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) a Bezpečnostní a informační služba (BIS). NÚKIB před Vánocemi upozornil, že používání softwaru i hardwaru čínských společností Huawei a ZTE představuje bezpečnostní hrozbu.

Pochybnosti vůči uvedené čínské telekomunikační společnosti oživila zpráva z minulého týdne, že polská civilní kontrarozvědka (ABW) zadržela jednoho Poláka a jednoho Číňana a obvinila je ze špionáže pro čínské tajné služby. V případě čínského občana jde o jednoho z ředitelů polské pobočky firmy Huawei, která tohoto pracovníka ihned propustila.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chua Čchun-jing na pondělní tiskové konferenci v Pekingu podle Reuters vyjádřila naději, že polská strana bude pracovat v duchu důvěry a s cílem udržet vzájemné vztahy. Podle jejího vyjádření se "některé země" snaží využít nepodložená obvinění ohledně bezpečnostního ohrožení k "potlačení a omezení rozvoje čínských technologických firem v zahraničí".

"Vyzýváme příslušné strany, aby skončily s nepodloženými výmysly a bezdůvodnými omezeními vůči Huaweii a dalším čínským společnostem a aby vytvořily čestné, dobré a spravedlivé prostředí pro vzájemné investice a normální spolupráci společností obou stran," uvedla mluvčí.

Vedle České republiky výhrady k působení telekomunikační firmy Huawei projevily úřady například v Británii, Belgii či v Norsku. Varování zaznělo také od Evropské komise. Evropské země však nejsou v přístupu k čínskému koncernu jednotné, navíc podle některých expertů je za současné situace jeho vybavení pro mobilní operátory nepostradatelné.