Odpověď na otázku, jak pomoci lidem uvězněným v síti dluhů a nepoškodit přitom zájmy věřitelů, hledá Česko roky. Exekuci má dnes téměř 900 tisíc Čechů a jejich celkový počet posledních deset let neustále roste. Důvodem jsou především tzv. nedobytné exekuce. Mnohdy je nelze ukončit, protože lidem už nezbyl žádný majetek k umoření dluhů. Paulina Sapkowska stála pět let v čele české a slovenské pobočky polské společnosti Kruk. Firma vymáhá dluhy od lidí, u nichž původní věřitelé neuspěli.

"Pokud lidé dostanou možnost, chtějí se svých dluhů zbavit. Nikdo nechce mít finanční problémy. Spolu se smrtí a rozvodem je to nejstresovější situace v lidském životě," říká v rozhovoru pro HN Paulina Sapkowska.

V polském Kruku začínala před třinácti lety na pozici telefonní operátorky. Když se v roce 2014 stala generální ředitelkou české a slovenské pobočky, dostala za úkol změnit obchodní model a způsob vymáhání pohledávek. Firma zjistila, že vymáhání dluhů jde lépe, když se s lidmi pokusí dohodnout po dobrém. Podle Sapkowské nese individuální přístup lepší výsledky než soudní spory či psychický nátlak, který si lidé s vymahači dluhů často spojují.

Paulina Sapkowska

Polská manažerka Paulina Sapkowska stála v čele české a slovenské pobočky inkasní agentury Kruk od roku 2014 do roku 2018. Nyní se Sapkowska vrací do centrály firmy v Polsku. Bude mít na starosti vytváření strategie pro celou skupinu. Sapkowskou na postu generální ředitelky od ledna vystřídala Jaroslava Palendalová.

HN: Podnikání Kruku je založené na vymáhání pohledávek od lidí, kteří nespláceli ze svých dluhů vůbec nic mnohdy po několik let.

Co říkáte kritice, že jde o byznys s chudobou?

Nemyslím si to. Skoro každý se v životě dostane do situace, kdy si potřebuje půjčit peníze. Taková je realita života v evropských zemích. Například ceny bydlení jsou tak vysoké, že bez půjčky si může vlastní dům dovolit jen velmi malá skupina. Když si vezmete hypotéku, ale ztratíte práci, vezmete si další půjčku, abyste měli z čeho splácet tu hypotéku a další účty. Potřebujete také z něčeho žít. Novou práci ale nemusíte najít tak rychle, jak jste předpokládali, onemocníte nebo ztratíte partnera. Vaše situace se změní. Nemáte z čeho dluhy splácet a spadnete do exekuce. Naše role v tom systému je lidem pomoci dluhy splatit a dát jim šanci stabilizovat jejich finanční situaci.

HN: Taková je většina klientů Kruku?

Ano. Dvakrát ročně mezi nimi děláme průzkum. Jsou to běžní lidé, získáváme tedy i obrázek o celé společnosti. Když se klientů ptáme, proč neplatí dluhy, dostáváme tu nejjednodušší odpověď na světě: Protože nemáme peníze. Celkem 86 procent lidí říká, že kdyby peníze měli, tak splácí, a že pokud dostanou možnost, chtějí se svých dluhů zbavit. Nikdo nechce mít finanční problémy. Spolu se smrtí a rozvodem je to nejstresovější situace v lidském životě. Jsou zde i jedinci, kteří si půjčí, i když předem vědí, že splácet nebudou. Je to ale jen velmi malá skupina.

Kruk

◼ Firma Kruk je kotována na varšavské burze. V letech 2016 a 2017 nakoupila v Česku a na Slovensku pohledávky téměř za 10 milionů eur (261 milionů korun). Jde o jednu z největších agentur na obou trzích. V tuzemsku jsou jejími konkurenty například EOS KSI Česká republika, B4B Inkasso či LogiCall.
◼ Kruk je lídrem na polském trhu správy pohledávek, působí také v Rumunsku, Německu, Itálii a ve Španělsku. Čistý zisk celé skupiny v roce 2017 byl 69,9 milionu eur.

HN: Vaši zaměstnanci navštěvují dlužníky osobně, hovoří s nimi o finančních problémech. Vy se také skoro denně setkáváte s lidmi, kteří z nějakého důvodu nedokázali splácet. Vidíte nějaký systémový problém, který předlužování Čechů způsobuje?

Vidím problém ve vzdělávání. Lidé v postkomunistických zemích, jako je Polsko, Slovensko nebo Česko, mají přístup k trhu s finančními produkty poměrně krátkou dobu. Vyvíjí se zde až posledních 25 nebo 30 let. To je úplně jiná situace než v západních evropských zemích nebo například v USA. Mnoho lidí se zde teprve učí, jak bankovní produkty fungují a jak je používat. Pořád úplně nechápou finanční a ekonomické prostředí, nedokážou analyzovat důsledky některých situací a podle toho se rozhodovat.

Zbývá vám ještě 40 % článku

Co se dočtete dál

  • V placené části se dozvíte, jak podle Sapkowské lze zabránit předlužování Čechů a jaký má názor na systém oddlužení v tuzemsku.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se