Hledat nejvlivnější právníky nebo přirozené právnické autority není snadný úkol. Posoudit vliv v oblasti, která je zčásti vysoce nezávislá a zčásti striktně vymezená (či dokonce omezená), tak úplně jednoduše nejde. "Pojem vliv je spojen s představou možnosti aktivně ovlivnit nějaké děje, běh určitých událostí. A nejvlivnější by tedy měl být ten, kdo je schopen ovlivnit nejvíce dějů," myslí si advokát Tomáš Sokol. "Ale to s právem − u něhož podstatou aplikace je často diskurz, nebo dokonce programová kontradiktornost prezentovaných názorů a ad hoc řešení sporu, který z toho vznikl − nejde dohromady."

Reálný přínos a vliv vítězí nad formální pozicí

I proto se rozhodla redakce měsíčníku Právní rádce sestavit žebříček na základě nominací, které dorazily od odborné veřejnosti. Z nich vybrala top dvacet jmen. "Vzhledem k tomu, že jsme žádné osobnosti z důvodu objektivity sami nenominovali, několik výrazných jmen se do přehledu překvapivě vůbec nedostalo," řekla Alžběta Vejvodová, vedoucí magazínu Právní rádce, kde je kompletní seznam dvaceti nejvlivnějších právníků publikován.

V žebříčku se tak třeba neobjevil šéf Nejvyššího správního soudu Michal Mazanec. Elity oboru totiž při své volbě významných právníků přikládají váhu spíše reálnému a dlouhodobému, byť neformálnímu přínosu než formální pozici.

Michal Mazanec, stejně jako jeho místopředsedkyně Barbara Pořízková, je ve funkci teprve několik měsíců, proto se zatím jako hlavní tvář správního soudnictví ani nestihl etablovat. V žebříčku ale chybí také nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Odborná veřejnost ho mezi hlavními justičními autoritami nevidí. Jeho klíčové téma, tedy nový zákon o státním zastupitelství, je prozatím u ledu, a v souvislosti se státním zastupitelstvím je tak první rychlou volbou spíš Lenka Bradáčová.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.