Ministerstvu vnitra se už dva roky nedaří dokončit ani část z celkového požadavku na více než čtyři tisíce nových vozů. Pokud se to nezmění, bude mít policie do dvou let potíže s nedostatkem aut. Potřebuje urychleně nakoupit alespoň několik set nových vozů.

Téměř tři čtvrtiny aut přesluhují svým stářím i počtem najetých kilometrů. Příčinou nerealizovaných nákupů jsou špatně vypsané soutěže a s tím související rivalita dvou tuzemských výrobců. Zejména kvůli ceně mohou uspět jen mladoboleslavská Škoda Auto a Hyundai z Nošovic. Ostatní výrobci jako Volkswagen nebo Audi už šanci nemají.

"Soutěžíme veřejně, ale bohužel tady byly problémy v minulosti a my jsme nenakoupili takřka nic," potvrdil v prosinci jmenovaný policejní prezident Jan Švejdar. Posledním uskutečněným nákupem bylo 95 nových vozů Hyundai ­Tucson za 44 milionů korun na jaře roku 2017. To byl přitom jen zlomek z celkové zakázky na 616 služebních aut. Na zbytek údajně policie neměla tehdy prostředky.

500 vozidel

očekávala policie z poslední dokončené veřejné soutěže ministerstva vnitra na nová auta. Úřad pro hospodářskou soutěž ji však zrušil, byla prý šitá na míru jedinému výrobci – Škodě Auto.

V evidenci veřejných zakázek zůstaly požadavky na dalších 3900 aut, nic z toho se ale nepodařilo dotáhnout do konce. "Potřebujeme obměnit 4000 vozů," potvrdil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Mezi škodovkou a Hyundai panuje souboj o velké zakázky přes deset let. V okamžiku, kdy se soutěž na část aut podaří dotáhnout do konce, následuje stížnost druhého výrobce k úřadu pro hospodářskou soutěž. Stalo se to naposledy na konci loňského roku. Tehdy úřad zrušil výběrové řízení za čtvrt mi­liardy korun na osobní automobily s pohonem všech čtyř kol.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.