Čínská ekonomika v loňském roce rostla jen o 6,6 procenta, což byl nejnižší růst od roku 1990. Nejnovější čísla, která odpovídají předchozím odhadům analytiků, zveřejnil v pondělí čínský statistický úřad. V roce 2017 činil podle údajů upravených minulý týden růst čínského HDP 6,8 procenta. Dříve úřad udával 6,9 procenta. 

V posledním čtvrtletí loňského roku meziroční růst čínské ekonomiky zvolnil na 6,4 procenta z 6,5 procenta v předchozích třech měsících. Byl tak nejslabší od vypuknutí globální finanční krize v roce 2009.

Čína v roce 2010 díky rychlé hospodářské expanzi vystřídala na postu druhé největší ekonomiky světa Japonsko. Hospodářský růst v Číně však v posledních letech zpomaloval, v posledním roce k tomu přispěly také obchodní spory se Spojenými státy.

I pro letošek očekávají analytici podle průzkumu agentury Reuters zpomalení růstu čínského HDP, a to na 6,3 procenta. Pro tempo zpomalení bude zásadní, zda obchodní válka s USA dále vygraduje, nebo zda se konflikt podaří urovnat, napsala agentura DPA.

"Obchodní válka se nyní projevuje především rostoucí nejistotou," řekl agentuře DPA analytik Max Zenglein z německého výzkumného institutu pro čínská studia Merics. "Opravdu vážné to bude, pokud se do března nenalezne žádné řešení a znovu se zvednou cla," dodal.

Washington dal Pekingu termín do 1. března. Jestliže Čína do té doby více neotevře svůj trh, nezačne účinněji bojovat proti krádežím duševního vlastnictví a nepřestane s vynucováním transferu technologií, hrozí americký prezident Donald Trump další eskalací konfliktu.

Podle některých pozorovatelů je ale skutečný růst ve skutečnosti nižší, než udávají oficiální čísla, napsala agentura Reuters. Za zpomalením čínské ekonomiky není jen doutnající obchodní spor s USA. Analytici zmiňují i nekontrolovaný růst půjček, slábnoucí investice a slábnoucí domácí poptávku. Vláda plánuje stimulační opatření, očekávají se investice do stavebnictví, speciální půjčkové programy a snižování daní. Nový vládní cíl růstu ekonomiky se pravděpodobně přesto bude pohybovat mezi šesti a 6,5 procenta, loni to bylo 6,5 procenta.

Zpomalování čínské ekonomiky je špatnou zprávou pro globální hospodářství. Obavy ze slabšího prodeje svých výrobků už kvůli němu vyjádřila americká technologická firma Apple, ale i další společnosti včetně velkých světových automobilek.

A jejich odhady potvrzují i analytici. "Čínská ekonomika pravděpodobně ještě předtím, než se růst v druhé polovině roku ustálí, dále oslabí," řekl zpravodajskému serveru BBC ekonom Julian Evans-Pritchard ze společnosti Capital Economics China.

Čínská ekonomika čelí hlubokým a komplikovaným změnám a musí se mít na pozoru před riziky takzvaných "černých labutí" a "šedých nosorožců", řekl v pondělí čínský prezident Si Ťin-pching. Pod pojmem černá labuť se rozumí nečekaná událost s významným dopadem, zatímco šedý nosorožec je očividná hrozba, které se ovšem nevěnuje pozornost.

Hlava státu upřesnila, že bude vyhodnocován dopad změny hospodářské politiky na trhy, že vláda zavede dlouhodobá opatření na ochranu trhu s nemovitostmi a podpoří firmy v zájmu ochrany pracovních míst. Tváří v tvář složitému a obtížnému okolnímu prostředí vystoupí i na ochranu čínských zájmů v zahraničí, ochrání velké čínské projekty v cizině a také lidi, kteří tam na nich pracují, dodal Si.

V uplynulých týdnech byla v Kanadě na žádost Spojených států zatčena finanční ředitelka obří čínské telekomunikační firmy Huawei Meng Wan-čou. Polská civilní kontrarozvědka (ABW) před dvěma týdny zatkla čínského ředitele polské pobočky Huawei a obvinila ho ze špionáže. Firma jej vzápětí propustila. Západní tajné služby léta varují, že Huawei spolupracuje s čínskou vládou a podílí se na špionáži pro čínskou rozvědku.

Zpomalení čínské ekonomiky se projeví i na českém HDP, trvdí analytici

Zpomalení růstu čínské ekonomiky se mírně projeví i na vývoji českého hospodářství, tvrdí analytici oslovení ČTK. Vývoz tuzemských firem do Číny je podle nich sice nízký, nicméně asijská velmoc je velkým partnerem sousedního Německa, na které je tuzemská ekonomika naopak silně navázaná. 

"Zpomalení čínské ekonomiky o jedno procento vyvolává pokles české ekonomiky v rozsahu 0,25 až 0,3 procenta, takže dopad současného zpomalení Číny hmatatelný negativní otisk na výkonu české ekonomiky zanechává," řekl analytik Czech Fund Lukáš Kovanda. Důvodem je vysoká otevřenost domácí ekonomiky a silná závislost na vývozu do Německa. Čínské zpomalení se loni promítalo do zhoršení výkonu německého průmyslu, které podle něj vedlo ke ztrátě dynamiky průmyslu českého. Celkově je celý středoevropský region tamním vývojem poznamenán více než eurozóna, poznamenal.

Zpomalení čínské ekonomiky může mít podle analytika Raiffeisenbank Františka Táborského spíše jen nepřímé dopady pro ČR. Pohledem zahraničního obchodu je Čína pouze minoritním exportním partnerem tuzemských firem. Růst čínské ekonomiky na jednu stranu zpomalil na nejnižší tempa od roku 1990, na stranu druhou však stále jde o více než dvojnásobné tempo ve srovnání s českou ekonomikou, připomněl. Zároveň upozornil na to, že zpomalení Číny je dlouhodobý trend a aktuální statistika odpovídá očekávání trhu.

Rovněž hlavní ekonom společnosti Deloitte David Marek míní, že zpomalení růstu čínské ekonomiky je prozatím relativně mírné. Vzhledem k nízkému podílu vývozu do Číny na celkovém českém vývozu se podle něj čínské zpomalení na české ekonomice viditelně neprojeví. Mnohem závažnější je zpomalení růstu v sousedním Německu, dodal.

Na vině poklesu růstu čínského HDP jsou především investice, uvedl analytik Patria Finance Jan Bureš. Exportně zaměřené firmy investují méně kvůli obavám z obchodní války a ty ostatní (včetně velkých státních) kvůli tažení čínských úřadů proti dalšímu nadměrnému zadlužování. Německo tak jako jeden z největších vývozců investičních celků do Číny pokulhává. Za jeho koketování s recesí mohou sice značně jednorázové faktory spojené s výpadky automobilové produkce. Druhým závažím držícím na uzdě investice ale mohou být nejisté vyhlídky Číny jako významné exportní destinace, podotkl.