Ukrajinští vojáci varují, že Moskva se může připravovat k útoku na východě země. Svědčí o tom podle nich údaje rozvědky a chování ruských vojáků. Kyjevský vojenský analytik Myhajlo Samus ale pozemní útok považuje za málo pravděpodobný.

"V posledních měsících vidíme nárůst počtu jejich diverzně-rozvědných skupin. Podél hranice se od září ztrojnásobil počet ruských tanků a na letiště v rostovské oblasti přiletěla nová letadla. To vše podle nás svědčí o tom, že Rusko se připravuje k útoku," řekl tento měsíc v rozhovoru pro ukrajinský časopis Novoje vremja velitel ukrajinských vojenských sil na Donbasu generálporučík Serhij Najev. O možnosti ruské agrese hovořil nedávno i náčelník Generálního štábu Viktor Muženko. Podle něj je hrozba nejvyšší od roku 2014.

Myhajlo Samus z kyjevského Centra pro výzkum armády, konverze a odzbrojení se ale domnívá, že pokud Moskva skutečně vojensky napadne Ukrajinu, bude podle něj spíše bombardovat velká města, aby vyvolala paniku a chaos. "Dnes už je ukrajinská armáda natolik silná, že by útoku musely předcházet raketové a letecké operace. Bez nich by útok byl odražen. Ale i při bombardování by ruské ztráty byly značné," myslí si vojenský expert. Začlenění letectva by také znamenalo, že Moskva by se do války oficiálně zapojila. Až dosud tvrdí, že jde o vnitroukrajinský konflikt mezi vládou a domobranou na Donbasu. Ruští občané jsou zde jen jako dobrovolníci a ti ruští vojáci, kteří padli do ukrajinského zajetí, si na boj na Ukrajině vzali dovolenou.

Jedinou výjimkou byl listopadový incident v Kerčském průlivu, oddělujícím Krym a ruský Krasnodarský kraj. Tehdy ruské vojenské lodě zajaly konvoj tří ukrajinských plavidel vedených přístavním remorkérem. Moskva Ukrajince obviňuje z narušení státní hranice a všech 24 zajatých ukrajinských námořníků v nejbližších měsících stane před moskevským soudem. Kyjev argumentuje, že podle dohody z roku 2003 mají jeho plavidla právo volného průjezdu do Azovského moře.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.