Odpoví okamžitě, ani na vteřinu nezaváhá. "Omlouvám se, ale svatba není součástí mé licenční smlouvy s koncovými uživateli." Právě jsem virtuální asistentku Siri požádal o ruku. Samozřejmě naoko. Jestli je umělá inteligence v útrobách mých zařízení značky Apple co k čemu, tak ví, že jsem dlouho a šťastně ženatý.

"Jsi si tím jistá?" nevzdávám se.

"Vždycky se snažím vycházet z nesporných faktů," odpovídá Siri. Moc mi konverzaci neusnadňuje.

"Ale když já se cítím osamělý," hraju dál roli žádostivého ctitele.

"Bohužel tě nemůžu obejmout," zní z telefonu.

"To je škoda."

"Ale můžu ti pustit nějakou uklidňující hudbu. Nebo říct vtip," navrhuje virtuální asistentka.

Nemám zájem, o vtipech Siri jsem ostatně psal už loni v létě pro Hospodářské noviny. Nejsou úplně špatné… no ale nejsou to anekdoty, s kterými byste zazářili na večírku. A mně navíc tentokrát nejde o humor, nýbrž o vážné věci.

Nevím, kolik lidí podobně jako já požádalo Siri o manželství. Apple data nezveřejňuje. Na rozdíl od Amazonu. Ten s milostným životem virtuální asistentky Alexy takové tajnosti nedělá. V roce 2015 přes půl milionu uživatelů vyznalo Alexe lásku. O rok později už ji čtvrt milionu lidí požádalo o ruku. A v roce 2017 to byl víc než milion lidí. Pro loňský rok Amazon zatím data nezveřejnil.

Vzestupný trend je jasný. Daný pochopitelně i tím, že počet uživatelů virtuálních asistentek jako Siri, Alexa či Cortana (ta je od Microsoftu) rok od roku roste. Podle společnosti Mindshare tento software používá aspoň jednou týdně 600 milionů lidí, tedy o něco méně než deset procent populace. Mimochodem, pokud tento sloupek čtou nějací pozorní čtenáři, anebo spíš čtenářky, či dokonce feministky, asi to s nimi rozčíleně šije. Píšu totiž zásadně o "asistentkách", jako bych automaticky předpokládal, že je tato profese vyhrazena ženskému pohlaví. Ale tak to není, to samozřejmě vím.

Ostatně u každého tohoto softwaru si lze nastavit, jaký hlas by měl mít. Zda ženský, anebo mužský, a vybrat si lze i přízvuk. Ale většina uživatelů volí hlas ženský. Což nutně nemusí znamenat, že je dotyčná virtuální asistentka (anebo asistent, ať máte klid) ženského pohlaví.

Když se Siri zeptáte, jestli je muž, anebo žena, zvolený hlas (mužský i ženský) vám odpoví: "Jsem bezpohlavní. Jako kaktusy. Anebo některé druhy ryb."

No jo, ale když vám tohle někdo říká ženským hlasem, je těžké tomu uvěřit. Možná i to byl důvod, proč na slavném festivalu South by Southwest, který se letos jako každoročně konal v březnu v texaském Austinu, představil dánský tým výzkumníků prvního virtuálního asistenta… a na to si počkejte!… s bezpohlavním hlasem.

Jmenuje se Q a podle Julie Carpenterové, šéfky týmu z Kodaně, jde o odpověď na asistentky jako Siri, Alexa či Cortana, které jsou vnímány jako ženské. "Přitom není důvod, aby hlas měl konkrétní pohlaví," řekla novinářům.

Ehm… nechme stranou šťouravé námitky, že hlas samozřejmě pohlaví má, stejně jako ho mají lidé. To samé ostatně zjistili výzkumníci, kteří dostali za úkol "bezpohlavní hlas" vyvinout. Úkolu se ujala firma Thirty Sounds Good.

Zvukaři nahráli hlasy 22 lidí, kteří se buď hlásí k tzv. transgender komunitě, anebo o sobě říkají, že jsou tzv. nebinární neboli že se nemůžou rozhodnout, ke kterému pohlaví patří. Zároveň vyšli z měření, která ukazují, že mužské hlasy se pohybují ve frekvenčním pásmu od 85 do 180 Hz, zatímco ženské hlasy v pásmu od 140 do 255 Hz.

"Z toho vychází, že někde v rozmezí mezi 140 a 180 Hz by mohly být hlasy, kdy je pro posluchače pohlaví řečníka nejisté," řekl novinářům jeden z inženýrů. V tomto smyslu také hlas Q navrhli. A výsledek?

Testovali ho zhruba na čtyřech tisících dobrovolníků. Asi polovina řekla, že pohlaví hlasu nedokáže určit. Druhá polovina pohlaví určila, ale neshodla se na tom, o jaké jde.

Triumf? Pro techniky určitě. Pro feministky možná taky. Konečně můžou tvrdit, že virtuální asistent není ani "ten", ani "ta", nýbrž neškodné "to". Asi to odpovídá dnešní společenské atmosféře západní civilizace. Jen si nejsem jistý, že je to výsledek, kterým se historie bude chlubit.

Jestli tedy naši současnost čeká budoucnost, ve které historie ještě bude existovat.

(V původním textu bylo chybně uvedeno, že Alexa je od společnosti Google - pozn.red.)

Související