Úterní izraelské parlamentní volby vyhrála vládní strana Likud premiéra Benjamina Netanjahua. Po sečtení 97 procent hlasů bude mít Likud ve 120členném parlamentu 35 křesel, což je stejně jako rivalská středová koalice Modrá a bílá. Podle listu The Times of Israel má ale Netanjahu otevřenou cestu k pátému premiérskému mandátu, neboť jeho blok pravicových stran se bude moci opřít o většinu 65 křesel. Netanjahu již přislíbil, že vládu sestaví rychle.

Spojené státy, které jsou klíčovým izraelským spojencem, mezitím uvedly, že se těší na další spolupráci s Jeruzalémem.

Washington je rovněž přesvědčen, že budoucí izraelská vláda, ať již bude jakákoli, bude pokračovat v těsném vztahu s USA.

Likud si po sečtení takřka všech hlasů drží nad koalicí Modrá a bílá náskok v podobě 0,3 procentního bodu. Volební komise nyní začala sčítat hlasovací lístky odevzdané na vojenských základnách a na zahraničních diplomatických misích. List The Times of Israel poznamenal, že vojáci spíše tíhnou k pravici, což může náskok Netanjahuova bloku ještě mírně zvýšit.

Sčítání těchto zbylých hlasů je časově náročnější, neboť úřady ověřují, zda vojáci nevolili dvakrát - jednou doma a podruhé na základnách, vysvětlila izraelská média. Výsledky je proto možné očekávat ve středu odpoledne.

Izraelský generální prokurátor Avichaj Mandelblit přitom v únoru oznámil, že hodlá premiéra obvinit z korupce a podvodu. Doporučila to policie, která se zabývala třemi kauzami spojenými s premiérem. Detaily obvinění prokurátor dosud nezveřejnil, ale podle The Jerusalem Post by se mohly první informace o jeho obsahu objevit těsně po volbách. 

Očekává se, že k výslechu Mandelblit předvolá Netanjahua v červenci a rozhodnutí o konečném obvinění pak padne za šest měsíců. Policie navrhla Netanjahua stíhat ve třech kauzách, v nichž jde o úplatkářství, korupci, podvod a zneužití důvěry. Premiér vinu odmítá a tvrdí, že jde o politický hon na jeho osobu.

To, že v případě obvinění nebudou požadovat, aby Netanjahu odstoupil, před volbami daly jasně najevo strany Likud, ultrakonzervativní strana Šas a blok Sjednocený judaismus Tóry, Pravicový svaz a Židovský domov, které podle předběžných výsledků dají dohromady 61 křesel. Předpokládá se, že do koalice bude přizvána i strana Kulanu, která získala čtyři až pět křesel, avšak před volbami oznámila, že v případě premiérova obvinění z vlády odejde.

Netanjahu se prohlásil za vítěze voleb již krátce poté, co odhady po zavření hlasovacích místností připsaly premiérově pravicovému bloku parlamentní většinu. V projevu k sympatizantům označil výsledek za takřka neuvěřitelný.

Pokud se devětašedesátiletému Netanjahuovi podaří sestavit vládu, bude to jeho pátý mandát. Stane se tak nejdéle sloužícím izraelským premiérem v dějinách státu.

Za vítěze se označil i Netanjahuův rival a někdejší šéf generálního štábu izraelské armády Benny Ganc, když dva ze tří odhadů televizí označily jeho středovou koalici Modrá a bílá za nejsilnější politickou sílu ve 120členném Knesetu.

Volebního klání se zúčastnilo 47 stran, které pro vstup do parlamentu musí překonat hranici 3,25 procenta hlasů. Hlasovat mohlo zhruba 6,3 milionu lidí, k urnám ale přišlo 67,9 procenta voličů. Pro srovnání, v roce 2015 byla volební účast o čtyři procentní body vyšší.