První pololetí tohoto roku začalo klidně a mírně. Trh sice vnímá spoustu rizik včetně politických a obchodních, přijímá je ale se zdravým odstupem. Centrální banky další zvyšování úrokových sazeb pro tento rok odložily a pozitivní zprávou je, že Čína má v plánu pokračovat v podpoře domácí ekonomiky.

Fundamentální data jsou sice stále ještě slabá, ale pomalu a jistě pozorujeme obrat k lepšímu. Monetární politika se nadále nese v holubičím duchu a výnosy dluhopisů by podle našeho očekávání měly v průběhu roku 2019 postupně mírně růst, protože obavy z recese se ukázaly jako přehnané. Stabilizace makroekonomických údajů by měla podpořit růst cen rizikových aktiv, zejména akcií. Komoditám se může dařit díky růstu poptávky a podpůrným opatřením v Číně.

Z jednotlivých sektorů věříme cyklickým komoditám. Cena ropy se zvedá, což je důležitý faktor nejen pro energetický sektor, ale i pro materiály nebo chemický průmysl. Opět se i zde pozitivně projevují čínská opatření.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru