Ve věku 75 let zemřel v úterý večer po těžké nemoci herec Václav Postránecký. Uvedl to mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk pro ČTK. Postránecký byl dlouholetým členem činoherního souboru první české scény, věnoval se dabingu a známý je z mnoha filmových a televizních rolí. Diváci ho znají z filmových pohádek či oblíbených televizních seriálů, například Byl jednou jeden dům, Cirkus Humberto nebo Četnické humoresky.

"Václav Postránecký v úterý 7. května ve 22:40 v kruhu nejbližší rodiny podlehl dlouhému statečnému souboji se zákeřnou nemocí," sdělil mluvčí. "Václav Postránecký byl po celou svou kariéru mimořádný herec se silným komediálním i dramatickým talentem. Byl také aktivním občanem, který se nebál prosazovat své postoje a vykonal mnoho dobrého pro divadelní a hereckou obec. Byl oblíbený a mnozí z nás si vážili jeho přátelství," uvedl ředitel Národního divadla Jan Burian. Vyjádřil upřímnou soustrast rodině i českému divadlu.

Prezidenta Herecké asociace Ondřeje Kepku zpráva o Postráneckého úmrtí podle jeho slov silně zasáhla. "Odešel jeden z největších komediálních herců, jeho smysl pro zkratku a humor byl naprosto jedinečný, vycházel z něj, nebyla to laciná stylizace," řekl. "Dokázal kolem sebe šířit dobrou energii a vystihnout to veselé na životě kolem nás," doplnil. Ocenil také Postráneckého vypravěčství. "Patřil mezi absolutní špičku lidí, kteří uměli vyprávět," podotkl. Postránecký byl jedním z Kepkových předchůdců v čele asociace.

"Mě se to lidsky velmi dotklo, jsem z toho nešťastná," řekla Eliška Balzerová, se kterou Postránecký natáčel divácky nejoblíbenější komedii 20. století S tebou mě baví svět.

Pražský rodák Postránecký se vyučil zámečníkem, v divadle hrál od dětství a byl členem Dismanova rozhlasového dětského souboru. První angažmá měl v Uherském Hradišti a Brně, v letech 1969 až 1978 oblíbený herec působil v činoherním souboru Městských divadel pražských. Členem činohry Národního divadla se stal na začátku roku 1979. V posledních dvou desítkách let se objevil třeba ve Stroupežnického Našich furiantech, Čapkově Věci Makropulos, v Moliérově Pánovi z Prasečkova, v Čechovových Třech sestrách či v odvážných inscenacích Roberta Wilsona.

Výrazně se uplatnil i u filmu a v televizi. Známá je jeho role jednoho z otců v komedii S tebou mě baví svět, hrál milovníka života a krásných žen Karla Zajíčka ve filmu Konto separato, dědečka ve snímku Jak se krotí krokodýli či vinaře v komediích Bobule a 2Bobule. Z televizních seriálů z poslední doby se objevil v sérii Krejzovi, Vinaři nebo Doktoři z Počátků.

Vedle herectví se věnoval také dabingu a režii a rovněž vyučoval. Prezidentem Herecké asociace, která udílí Ceny Thálie, byl v letech 2005 až 2011. Thálii dostal v roce 1995 za roli Podkolatova v Gogolově Ženitbě a o deset let později získal za dabování Jojo Pytláka ve filmu Zločin v ráji Cenu Františka Filipovského. Podle Kepky měl v září převzít Filipovského dabingovou cenu za celoživotní mistrovství. "Věděl o tom, obdrží ji posmrtně," řekl Kepka.