Petr Kučera je mluvčím Platformy za teritorialitu neboli místní příslušnost soudních exekutorů. Sám působí jako exekutor v Kladně. Má středně velký úřad se šesti zaměstnanci, ročně vyřizuje přes dva tisíce exekucí. Současná podoba exekutorského řádu, kdy se exekutoři o exekuce ucházejí u věřitelů podobně jako o zakázky, je podle něho zcela špatná. "Trh v procesu exekucí nesmí existovat, exekuce přece nemá žádnou charakteristiku běžného produktu jako třeba rohlík. Ale my o ně musíme svádět boj, což vede ke korupci," říká.

Korupcí nazýváte to, že jste závislí na věřitelích. Oni jsou vlastně vašimi zákazníky, zatímco dlužníci jsou ve znevýhodněném postavení?

Jednoznačně, když nebude věřitel, nebude ani exekutor. Svádíme o něj boj jako o zrno. Jsme schopni zabavit cokoliv a kdykoliv a provádět i nezákonné věci. Každý korupční trh je závislý na penězích a ty se musí někde vzít. To se projevuje v majetkové sféře povinného (dlužníka - pozn. red.), který často, pokud se nebrání, platí více, než by měl. A ještě navíc jsme jediná právnická profese z těch, na které je přenesená část státní moci, což jsou notáři, advokáti a insolvenční správci, která od státu za nemajetnost a bezvýslednost exekuce nemá ani korunu.

Zbývá vám ještě 90 % článku

Co se dočtete dál

  • Proč někteří exekutoři nebo asociace nechtějí teritorialitu? A proč ji nechce ani Jaroslav Faltýnek z hnutí ANO?
  • Jak je možné, že si exekutoři většinou nedovolí zastavit exekuční řízení?
  • Jaké jsou Kučerovy zkušenosti s dětskými exekucemi?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se