Americká internetová společnost Facebook zakázala předinstalaci svých aplikací na chytrých mobilních telefonech čínské firmy Huawei, která nyní čelí restrikcím ze strany Spojených států. Agenturu Reuters o tom informovala firma Facebook.

Na telefonech Huawei tak již nebudou předinstalovány aplikace Facebook, WhatsApp či Instagram. Kupci současných modelů telefonů Huawei si budou moci tyto aplikace sami stáhnout z obchodu Google Play. Budoucí modely však k tomuto obchodu nebudou mít přístup, pokud americká vláda nezmění svůj postoj k Huawei, píše Reuters.

USA v polovině května zařadily firmu Huawei na černou listinu, což znamená, že americké podniky potřebují zvláštní povolení, aby jí mohly dodávat své produkty. Krátce poté však Washington na tři měsíce obchodní restrikce vůči společnosti Huawei zmírnil.

Čínský podnik tvrdí, že se na americké restrikce připravil, a slibuje, že se s problémy plynoucími z těchto restrikcí dokáže vypořádat. Někteří zákazníci v evropských a asijských obchodech nicméně agentuře Reuters sdělili, že se zdráhají kupovat telefony Huawei kvůli nejistotě, která kolem nich panuje.

Google vidí v restrikcích hrozbu

Americká internetová společnost Google varovala, že obchodní restrikce vůči čínskému výrobci telekomunikačních zařízení Huawei přinášejí rizika pro národní bezpečnost Spojených států. Informoval o tom v pátek list Financial Times na svých internetových stránkách.

Americké tajné služby podezírají Huawei ze spolupráce s čínskou rozvědkou, firma to ale popírá. USA v polovině května zařadily firmu Huawei na černou listinu, což znamená, že americké podniky potřebují zvláštní povolení, aby jí mohly dodávat své produkty. Krátce poté však Washington na tři měsíce obchodní restrikce vůči Huawei zmírnil.

Google v květnu uvedl, že po uplynutí této tříměsíční lhůty omezí čínské firmě Huawei čínské firmě Huawei používání svého operačního systému Android. Obchod Play i všechny další aplikace Googlu nicméně zůstanou dostupné na současných modelech telefonů Huawei. Podle zdrojů listu Financial Times se nyní vedoucí představitelé Googlu snaží přesvědčit americké úřady, aby byla jejich podniku poskytnuta výjimka ze zákazu dodávek pro Huawei bez licence.

Google se obává zejména toho, že nebude moci aktualizovat svůj operační systém Android na chytrých telefonech firmy Huawei. To by podle něj mohlo čínský podnik přimět k vývoji vlastní verze tohoto operačního systému, která by byla méně odolná vůči útokům hackerů.

"Google argumentuje, že USA přerušením jeho obchodního vztahů s Huawei riskují vznik dvou druhů operačního systému Android: originální verze a verze hybridní. Tato hybridní verze by pravděpodobně obsahovala více softwarových závad než verze Googlu, takže by telefony Huawei mohly být vystaveny větším riziku neoprávněného nabourání do systému," uvedl jeden ze zdrojů obeznámených s obsahem rozhovorů Googlu s americkými úřady.

Společnost Google podle listu Financial Times uvedla, že se nyní soustředí na "ochranu bezpečnosti uživatelů Googlu na milionech existujících mobilních telefonů Huawei ve Spojených státech a po celém světě".

Huawei je druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě za jihokorejským konkurentem Samsung. Analytici oslovení agenturou Reuters nicméně minulý měsíc uvedli, že odbyt telefonů Huawei by mohl letos v důsledku amerických sankcí klesnout až o čtvrtinu. Nevyloučili ani možnost, že telefony této značky by časem mohly zcela zmizet z mezinárodního trhu.