Kvůli demonstraci na letišti v Hongkongu zrušily místní úřady všechny ještě neodbavené pondělní lety. S odkazem na letištní správu o tom informovala agentura ReutersPodle letištní správy bude provoz obnoven v úterý ráno místního času.

Protivládní demonstrace na letišti pokračovaly čtvrtý den a dav navíc protestoval proti víkendovému násilnému zásahu policie. Ústřední čínské úřady v Pekingu uvedly, že hongkongské protesty začínají mít teroristické tendence. Spojené státy a Kanada vyzývají ke zdrženlivosti.

Podle letištní správy byly ucpané všechny cesty vedoucí na letiště a parkoviště na místě jsou přeplněná. "Kromě odletů, které jsou již kompletně odbaveny, a příletů, jež jsou už na cestě do Hongkongu, rušíme po zbytek dne všechny lety," uvedly úřady v pondělním prohlášení. Veřejnosti se nedoporučuje, aby se na letiště vydávala. Agentura AP s odvoláním na vedení letiště uvedla, že lety by měly být obnoveny v úterý v šest hodin ráno místního času (po půlnoci na úterý SELČ).

Hongkongské letiště je jeden z nejvytíženějších světových dopravních uzlů, za rok 2018 jím prošlo přes 74 milionů cestujících, uvedla agentura AFP. Už od pátku je zde kolem 5000 demonstrantů, kteří přijíždějícím turistům vysvětlují význam prodemokratických demonstrací, které se ve městě konají už od června.

Dav převážně v černém oblečení v pondělí protestuje i proti víkendovému násilí policie na demonstrantech.

Bezpečnostní složky použily slzný plyn v přeplněné vlakové stanici a také do davu zblízka střílely gumovými projektily. Jeden z nich zasáhl do obličeje mladou medičku, což mezi aktivisty vyvolalo velkou vlnu nevole. Podle zpráv lékařů je žena v nemocnici a hrozí, že přijde o oko, což slogany "oko za oko" a páskami přes oko reflektují i demonstrující na letišti. Hongkongská policie uvedla, že incident vyšetřuje a zjišťuje, zda ženu opravdu zasáhli její členové.

Podle mluvčího Čínského státního úřadu pro Hongkong a Macao radikální demonstranti proti policii několikrát použili improvizované zápalné lahve. Útok na policisty podle úřadu ukazuje na první známky terorismu.

Hongkongské aerolinky Cathay v dopise upozornily své zaměstnance, že nebudou tolerovat jejich zapojení do "nelegálních protestů" a pohrozily jim propuštěním v případě, že tak učiní. Čínský úřad pro civilní letectví vůči společnosti zároveň vznesl požadavek, aby zakázala létat do pevninské Číny těm zaměstnancům, kteří demonstrace podporují. Akcie firmy na hongkongské burze v pondělí odpoledne v důsledku krize ztrácely bezmála pět procent.

Kanadský premiér Justin Trudeau v pondělí uvedl, že je "krajně znepokojen" událostmi v Hongkongu, a čínské úřady vyzval, aby reagovaly uměřeně.

Spojené státy po tvrdých policejních zákrocích vyzvaly čínské úřady i demonstranty, aby se "vyvarovali násilí". Prezident Donald Trump se podle agentury AFP zatím k protestům v Hongkongu příliš nevyjadřuje. Již dříve uvedl, že Peking nepotřebuje radit a že si protesty musí vyřešit sám. Podle čínského disidenta Aj Wej-Weje žijícího v německém exilu tím americký prezident vyslal "velmi špatný signál" boji za svobodu slova. Řekl také, že postup policie vůči demonstrantům po Trumpových slovech viditelně přitvrdil.

Bývalá britská kolonie Hongkong se v posledních měsících potýká s největší politickou krizí za desítky let. To, co začalo jako protest proti zákonu o vydávání trestně stíhaných do pevninské Číny, postupně přerostlo v požadavek na větší demokratičnost politického systému a na odstoupení správkyně Hongkongu Carrie Lamové.