Ruské ministerstvo zahraničí si v pátek předvolalo chargé d’affaires českého velvyslanectví v Moskvě a vyjádřilo důrazný protest proti "zhanobení" pomníku maršála Koněva v Praze. O diplomatickém protestu informovala agentura TASS.

Ruská diplomacie v demarši vyzvala Prahu, aby "učinila konec podobným provokacím a aby incident vyšetřila a vandaly potrestala". Zároveň podle agentury ministerstvo vyzvalo, aby byl památník uveden do "patřičného stavu" a v budoucnu byla zajištěna jeho bezpečnost.

Koněvovu sochu neznámý vandal v noci na čtvrtek polil červenou barvou a podstavec popsal několika nápisy. Kolář ve čtvrtek řekl, že pomalování sochy je sice vandalstvím, ale pro lidi, kterým socha vadí, má pochopení. Proto chce s ruskou stranou znovu jednat o jejím přesunutí. Na stanovisku trvá nadále, potvrdil.

Ruské velvyslanectví vandalství ostře odsoudilo, podle něj podobné činy nezapadají do elementárních norem civilizovaného chování. Útok na pomník ambasáda označila i za znesvěcení obětí holokaustu, protože vojska prvního ukrajinského frontu vedená Koněvem v roce 1945 osvobodila vězně v koncentračních táborech Osvětim a Terezín.

Ambasáda také odmítla návrh radnice Prahy 6 na přestěhování sochy a poslala nótu českému ministerstvu zahraničí se žádostí o oficiální stanovisko. Mluvčí ministerstva Zuzana Štíchová sdělila, že diplomacie lituje vandalského činu a váží si obětí vojáků Rudé armády při osvobozování Československa. "Zároveň upozorňujeme, že socha není válečným hrobem dle Dohody mezi vládami ČR a Ruské federace o vzájemném udržování válečných hrobů ani nepodléhá žádné jiné ochraně dle mezinárodního práva a je výlučně v kompetenci místní samosprávy," uvedla Štíchová. Ministerstvu zahraničí podle ní nepřísluší komentovat stanoviska samosprávy. Ruské straně ministerstvo v nejbližší době na nótu odpoví.

Diplomatické zastoupení Moskvy rovněž tvrdí, že vandalský čin de facto zavinila radnice Prahy 6. "Vzhledem k datu incidentu je zřejmé, že byly vyprovokovány městské části vedením Praha 6, které umístilo k pomníku takzvané 'vysvětlující cedule', jež obsahují ničím nepotvrzené spekulace na téma účasti I. S. Koněva na přípravě vpádu vojsk zemí Organizace Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968," napsalo.

Praha 6 loni k 50. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa odhalila u sochy tabulku s doprovodným textem. Ten popisuje roli Koněva v roce 1945, kdy osvobozoval Československo od nacistů, v roce 1956, kdy řídil potlačení maďarského povstání, v roce 1961, kdy se jako velitel skupiny sovětských vojsk podílel na řešení berlínské krize výstavbou Berlínské zdi, i v roce 1968, kdy údajně zaštítil zpravodajský průzkum před vpádem sovětských vojsk do Československa.

Ruské velvyslanectví pomalování sochy spojuje i s rozhodnutím magistrátu nevrátit na Staroměstskou radnici pamětní desku k osvobození Prahy maršálem Koněvem. "Pražské vedení svým jednáním přímo přispívá k vytlačení pravdy o osvobozovací misi Rudé armády během druhé světové války z paměti českého národa," uvedlo. Text na desce je podle Vojenského historického ústavu Praha fakticky nepřesný, vysvětlil dříve primátor Zdeněk Hřib (piráti).