Centristická koalice Modrá a bílá někdejšího náčelníka generálního štábu izraelské armády Bennyho Gance v úterních izraelských parlamentních volbách získala 32 křesel, pravicový Likud premiéra Benjamina Netanjahua 31 mandátů. S odvoláním na údaje zveřejněné volební komisí po sečtení 89,8 procenta hlasů o tom informoval izraelský list The Times of Israel. Izrael tak zřejmě čekají náročná koaliční vyjednávání.

Podle The Times of Israel by Gancův středolevicový blok mohl dohromady získat 56 křesel, zatímco koalice pravicových a nábožensky orientovaných stran vedená Netanjahuem křesel 55. K vytvoření vlády by obě strany potřebovaly mít se svými spojenci z menších stran ve 120členném parlamentu dohromady většinu v podobě 61 křesel. List The Times of Israel napsal, že ani jedna ze stran nebude schopna vytvořit vládu bez nacionalistické sekulární strany Izrael je náš domov někdejšího ministra obrany Avigdora Liebermana. Ta podle dosud sečtených hlasů získala devět křesel. Lieberman, který se roku 1958 narodil v metropoli někdejšího sovětského Moldavska Kišiněvě, se ale již nechal slyšet, že bude prosazovat širší koalici obou hlavních stran.

"Je tu jediná možnost: široká vláda jednoty," řekl Lieberman novinářům ve středu ráno. Lieberman zároveň již dříve vyloučil vypsání dalších voleb a odmítl, že by jeho strana šla do koalice s arabskými či ultraortodoxními židovskými stranami. Letos se už dvakrát konaly předčasné volby. Už po dubnových volbách Lieberman odmítl do kabinetu vstoupit bez záruky přijetí branného zákona, který měl zavést povinnou vojenskou službu i pro členy ultraortodoxní komunity, což Netanjahu odmítl. 

Modrá a bílá zároveň už dříve odmítla být ve vládě vedené Netanjahuem, kterému hrozí obžalování z korupce. Naopak Netanjahu by zřejmě odmítl být ve vládě, v níž by nebyl premiérem. Prezident Reuven Rivlin nyní bude muset rozhodnout, koho pověří sestavením kabinetu. Obvykle jím je šéf nejsilnějšího politického uskupení.

Sjednocená arabská kandidátka se nachází podle dosud sečtených hlasů na třetím místě se 13 křesly, shodně se potom s devíti křesly umístily strany Izrael je náš domov a ultraortodoxní Šas. Aškenázský náboženský blok Jednotný judaismus získal osm křesel, koalice Pravice sedm křesel, středo-levicová koalice Strany práce a centristické strany Most šest křesel a levicová koalice Demokratický svaz pět křesel. 

Dosud sečtené výsledky nejsou konečné, jelikož ještě nebyly kromě části hlasů arabských Izraelců spočítány hlasy vojáků, diplomatů a pacientů v nemocnicích.