Předčasné parlamentní volby v Rakousku v neděli s výrazným náskokem vyhrála Rakouská lidová strana (ÖVP) bývalého kancléře Sebastiana Kurze. Vyplývá to z prognózy institutu ARGE vypracované pro agenturu APA. Podle ní lidovci získali 37,1 procenta hlasů. Na druhém místě skončili sociální demokraté (SPÖ) s 22,5 procenta, na třetím s výraznou ztrátou oproti předchozím volbám v roce 2017 protiimigrační Svobodná strana Rakouska (FPÖ) (16,7 procenta).

Rakouští lidovci (ÖVP) počítali s dobrým výsledkem v předčasných parlamentních volbách, tak dobrý, jakého v neděli dosáhli, ale nečekali. Ve volebním štábu to po zveřejnění prvních prognóz řekl předseda strany a bývalý kancléř Sebastian Kurz. Předsedkyně sociálních demokratů, kteří za prvními lidovci zaostali o více než 15 procentních bodů, označila výsledek za zklamání. 

"Jsem dojat a skoro beze slov," řekl předseda lidovců Kurz ve volebním štábu. "Byly to těžké čtyři měsíce, ale teď nás lidé zvolili znovu," uvedl s odkazem na dobu, která uplynula od pádu koaliční vlády ÖVP a Svobodné strany Rakouska (FPÖ). "S dobrým výsledkem jsme počítali, ale takový výsledek jsme očekávat nemohli," dodal Kurz.

"Není to to, co jsme si přáli, není to to, za co jsme bojovali," řekla ve volebním štábu sociálních demokratů (SPÖ) předsedkyně Pamela Rendiová-Wagnerová. "Nejsme s tím spokojeni," dodala. Zároveň ale zdůraznila, že se těší "na další cestu". Podle stanice ORF tak zjevně v reakci na výsledek SPÖ, který je nejhorší od druhé světové války, nehodlá rezignovat na funkci v čele strany. Sociální demokraté dostali podle prognóz zhruba 22 procent hlasů.

Předseda pravicově populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Norbert Hofer se zatím k výsledku voleb nevyjádřil, několik vysoce postavených členů strany ale již řeklo, že by měla FPÖ jít do opozice. K těmto hlasům se přidal i bývalý ministr vnitra Herbert Kickl, podle kterého není nedělní výsledek "ničím dobrým pro Rakousko". Svobodní dostali podle prognóz jen asi 16 procent hlasů a oproti volbám v roce 2017 přišli zhruba o 10 procentních bodů. Podle všeho je voliči potrestali za aféru kolem bývalého předsedy a někdejšího vicekancléře Heinze-Christiana Stracheho, která letos v květnu vedla k pádu koaliční vlády ÖVP a FPÖ. 

Čtyřprocentní hranici pro vstup do Národní rady překročili ještě Zelení, kteří od posledních voleb v říjnu 2017 v parlamentu nebyli. Podle prognózy dosáhli nejlepšího výsledku v dějinách: 13,1 procenta. Zelení jsou podle předsedy Wernera Koglera připraveni s lidovci jednat, dosavadní kurz ÖVP by se ale musel "radikálně změnit". Ať už bude jeho strana ve vládě, či v opozici, hodlá z Rakouska učinit "národ ochrany životního prostředí, klimatu a přírody". Jednání s lidovci je Kogler otevřený, nejprve se však podle něj musí hovořit o tom, zda má vůbec cenu začít jednat o vytvoření vlády. Směr, kterým se ubírali lidovci v koaliční vládě se svobodnými, by se musel podle Koglera "radikálně změnit", aby se mohlo jednat o vládě.

V parlamentu bude také liberální strana NEOS (7,8 procenta). 

O sestavení nové vlády chce Kurz nyní jednat se všemi stranami. Podle dosavadních prognóz by mohli lidovci vytvořit koalici se svobodnými (FPÖ), sociálními demokraty (SPÖ) i stranou Zelených.

Podobnou prognózu jako ARGE zveřejnil také institut SORA, který ji vypracoval pro veřejnoprávní stanici ORF. Podle ní získali lidovci 37,2 procenta, sociální demokraté 22 procent, svobodní 16 procent a NEOS 7,4 procenta. Znatelně se liší prognózy pouze v zisku Zelených: podle SORA dosáhli dokonce na 14,3 procenta.

Podle prognózy ORF by většinu v 183členném parlamentu mohla mít vláda lidovců se svobodnými, lidovců se sociálními demokraty, ale překvapivě také koalice lidovců se Zelenými. Před volbami se hovořilo o tom, že by lidovci a Zelení museli přibrat do trojkoalice také NEOS.

Podle agentury APA je rozdíl mezi výsledkem první a druhé strany s více než 14 procenty největší od druhé světové války. Dosud nejhoršího výsledku SPÖ dosáhla v roce 2013 (26,82 procenta).

Předběžné konečné výsledky by měl ministr vnitra Wolfgang Peschorn oznámit ještě v neděli mezi 20.00 a 21.00 SELČ. Tyto výsledky ovšem nebudou zahrnovat asi milion hlasů voličů, kteří využili korespondenčního hlasování či volili na voličský průkaz mimo své trvalé bydliště. Hlasy z korespondenčního hlasování se budou sčítat až v pondělí, hlasy odevzdané na voličský průkaz až ve čtvrtek.

Čeští politici ocenili úspěch lidovců

Představitelé vládní ANO i ČSSD uvítali vítězství lidovců v rakouských parlamentních volbách. Opoziční politici ocenili i oslabení populistických svobodných.

Kurzovi a jeho straně pogratuloval na Twitteru český premiér Andrej Babiš (ANO).

 

Podobně reagoval místopředseda ČSSD a ministr zahraničí Tomáš Petříček. "Přeji našim sousedům konstruktivní jednání při sestavování nové proevropské vlády a již se těším na další česko-rakouskou spolupráci," sdělil na Twitteru.

Místopředseda opoziční ODS Martin Kupka poukázal i na výsledek svobodných. "To je pro Rakousko i silnější hlas rozumu v Evropské unii dobrá zpráva," napsal.

Předseda KDU-ČSL Marek Výborný přivítal posílení Kurze. "Je patrné, že voliči vnímají pozitivně jeho velmi realistickou politiku. To mu dá možnost dokončit klíčové reformy. Příznivá je taky zpráva o oslabení populistických svobodných. To je dobrá zpráva pro celou Evropu," dodal.

Europoslanec STAN Stanislav Polčák uvedl, že pokud se prognózy potvrdí, Kurz bude jedním z nejúspěšnějších evropských politiků. Výrazný úspěch Zelených ukazuje na celoevropský trend. "FPÖ skončila výrazně hůře, než si asi připouštěla," dodal.