Podnikatelská nálada v Německu zůstala v říjnu beze změny, ukázal v pátek zveřejněný průzkum mnichovského institutu Ifo. Jeho index důvěry, který je založen na průzkumu zhruba mezi sedmi tisíci německých firem, si podržel hodnotu 94,6 bodu a byl mírně vyšší, než se čekalo. Největší evropská ekonomika se tak po nedávném poklesu stabilizuje, uvedl v pátek prezident Ifo Clemens Fuest. Podle analytiků Ifo by mohla v závěrečném čtvrtletí dokonce mírně vzrůst.

Nejistota mezi podnikateli vyvolaná dosud nevyřešeným brexitem nicméně zůstává na vysoké úrovni, dodal Fuest. Zatímco současnou situaci hodnotí o něco hůře, do budoucna přesto hledí s větším optimismem – dílčí index hodnotící současnou situaci klesl na 97,8 bodu ze zářijových 98,6 bodu, index budoucích očekávání se ale zvýšil na 91,5 bodu z 90,9 bodu.

Index

Referenční úrovní indexu je 100. Je-li číslo větší, jde o optimistické vnímání podnikatelského klimatu, při menším než 100 je vnímání pesimistické.

Index je považován za nejspolehlivější zdroj informací o stavu německé ekonomiky. Na odpovědích se podílí podnikatelé ze sektoru výroby, zpracování, stavebnictví, velkoobchodu a maloobchodu.

Zastavil se klesající trend hodnocení hospodářského klimatu ve zpracovatelském průmyslu. Tento dílčí index stoupl – především díky výrazně méně pesimistickému pohledu do budoucna. Index sektoru služeb se téměř nezměnil, ale vyšší hodnoty vykázal i index maloobchodu. Naopak menší spokojenost hlásí podnikatelé ve stavebnictví.

Se silnějšími obavami ale začínají hledět do budoucna němečtí spotřebitelé. Jejich nálada je podle v pátek zveřejněného průzkumu institutu GfK nejhorší za poslední tři roky.

Největší evropská ekonomika ve druhém čtvrtletí oslabila a mnoho ekonomů očekává, že klesla i ve třetím čtvrtletí. To by ji uvrhlo do recese, která se obvykle definuje jako alespoň dvě čtvrtletí hospodářského poklesu za sebou.

Změnit by se to ale mohlo v závěru roku. "Ve čtvrtém čtvrtletí očekáváme mírný růst," řekl v pátek agentuře Reuters analytik Ifo Klaus Wohlrabe.