Letošní zásah Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) v kauze vyšetřování údajného kartelu sázkových kanceláří byl podle Krajského soudu v Brně nezákonný, úřad se podle něj mohl stát nástrojem vyřizování účtů při konkurenčním boji. Soud to uvedl v rozsudku ohledně jarního zásahu antimonopolního úřadu v sázkové kanceláři Fortuna, která na něj podala žalobu. Informovala o tom v neděli Česká televize (ČT). ÚOHS s verdiktem nesouhlasí a podal kasační stížnost.

ÚOHS na jaře prověřoval kvůli možnému protisoutěžnímu jednání vedle Fortuny i Tipsport. Fortuna se proti tomu ohradila a soud jí podle ČT dal nyní za pravdu.

"Takové místní šetření podle zdejšího soudu vybočuje z mantinelu zákonnosti," uvedl v rozsudku soud, podle kterého razii odstartovalo zejména podání konkurenční Sazky. "Nelze zcela vyloučit, že podnět Sazky mohl být jen běžnou součástí konkurenčního boje," doplnil podle ČT soud.

ÚOHS ale měl podle mluvčího Martina Švanda "poměrně závažné indicie, že u těchto soutěžitelů může docházet k protisoutěžnímu jednání". Mluvčí Sazky Václav Friedmann pak uvedl, že Sazka podala podnět, protože měla podezření na protisoutěžní chování.

Fortuna je původně česká firma, ale roku 2009 byly všechny společnosti této sázkové skupiny začleněny do Fortuna Entertainment Group sídlící v Nizozemsku. Fortuna působí v Česku, Polsku, na Slovensku, v Rumunsku, Chorvatsku a Španělsku. V roce 2017 Fortuně vzrostl čistý zisk o 86,4 procenta na 15,4 milionu eur (asi 392 milionů korun). Čistý zisk českého sázkového holdingu Tipsport, který působí i na Slovensku, loni meziročně vzrostl o 22,7 procenta na 1,35 miliardy korun. Součástí holdingu je i sázková společnost Chance.

Stoprocentním vlastníkem Sazka Group je skupina KKCG Karla Komárka. Sazka Group drží vedle podílu v české společnosti Sazka i podíly v řecké sázkové společnosti OPA, italské společnosti LottoItalia a rakouských Casinos Austria. V letošním prvním pololetí Sazka Group zvýšila čistý zisk na 11,3 miliardy korun, což je meziročně asi čtyřnásobek.