Obraz surrealistické malířky Toyen nazvaný Ráj černochů byl v neděli na aukci v Praze vydražen za 31,68 milionu korun včetně aukční přirážky, řekla mluvčí galerie Kodl Terezie Kaslová. Je druhým nejdražší dílem této umělkyně po obraze Šero v pralese, za který dal kupec před dvěma lety 36 milionů korun. Olej Ráj černochů namalovala Toyen roku 1925. Do aukce šel s vyvolávací cenou 18 milionů korun.

Nového majitele dnes na pražském Žofíně našlo i další dílo Toyen. Za plátno Portrét Andrého Bretona, které vzniklo na počátku 50. let minulého století, zaplatil kupec 8,52 milionu korun.

Toyen (vlastním jménem Marie Čermínová, 1902–1980) je označována za první dámu české meziválečné avantgardy. Její dílo zahrnuje "naivistické" obrazy spjaté s českou realitou, ponuré výjevy inspirované válkou či, pro ni tolik typické, surrealistické kompozice. Často je v jejím díle také erotický akcent, poprask vyvolal například Polštář se scénou z nevěstince či právě prodaný Ráj černochů.

Související

Kromě umění proslula Toyen i nekonformními názory. Odmítla civilní jméno, zrušila své rodinné vazby a popřela tradiční ženskou roli. Oblékala se do mužských šatů a sympatizovala též s anarchistickým hnutím.

Surrealistické obrazy Toyen dodnes působí uhrančivě a je o ně velký zájem. Dráže se prodaly jen obrazy Oskara Kokoschky, Františka Kupky, Mikoláše Medka a Josefa Šímy. Ráj černochů se zařadí hned za Šero v pralese na desáté místo. Obrazy Toyen se dobře prodávají i na zahraničních aukcích. V roce 2010 se na aukci společnosti Sotheby’s v Paříži prodal její obraz Potápěč za 600 750 eur (tehdy asi 15 milionů korun) včetně aukční přirážky a loni se její obraz nazvaný La nuit roule des cris v Londýně prodal za 393 tisíc liber (asi 11,27 milionu korun).

Velký zájem kupců vyvolal také obraz Červený motocykl malíře Josefa Čapka. Špičkové, malířsky naprosto mistrně provedené plátno vysoké galerijní a sběratelské hodnoty," charakterizuje olej z roku 1937 aukční katalog. Nový majitel ho získal za 13,44 milionu korun.

Téměř za 12,5 milionu našel nového vlastníka obraz ruského malíře Ilji Repina Burlaci na Volze. Vyvolávací cena byla 1,3 milionu korun. "Význam tohoto plátna, vytvořeného v době autorova největšího uměleckého rozkvětu, potvrzuje jeho výtečná provenience ve sbírce Emiliána Millera, českého diplomata působícího ve Finsku od roku 1929," uvádí katalog.

Do dražby šla také velkoformátová práce Mikuláše Medka nazvaná Žíznivý anděl II. "Patří do obsáhlého souboru andělů, náležícího k těm nejvýznamnějším v Medkově pozdním díle," uvádí katalog. Tomu odpovídala i výsledná cena 10,44 milionu korun.

Jako zvláštní položka byl v aukci zařazen obraz nedávno zesnulého zpěváka Karla Gotta. Za dílo, které je variací na slavnou Monu Lisu, zaplatil zájemce přes dva miliony včetně přirážky. Vyvolávací cena byla 350 tisíc korun.

Dražba nabídla 250 položek umění klasické moderny, 19. století i současné scény. Její součástí byla dobročinná aukce dokumentárních fotografií, který vynesla 386 tisíc korun. Výtěžek je určen ve prospěch projektu Paměť národa, která dokumentuje příběhy pamětníků nacismu a komunismu.

Dobročinnou aukcí si galerie Kodl připomněla 30 let od pádu komunismu, ale také od doby, kdy majitel aukční síně Martin Kodl připravoval společně s přáteli 22. října 1989 první novodobou aukci pod názvem Antikva Nova Praga.

Související