Americký prezident Donald Trump v úterý oznámil, že jeho mírový plán pro Blízký východ nabízí realistické řešení v podobě dvou států, tedy vytvoření nezávislé Palestiny po boku Izraele. Šéf Bílého domu ale zároveň řekl, že Jeruzalém zůstane nedělitelným hlavním městem Izraele, což odporuje palestinským představám. Posléze ovšem doplnil, že hlavní město palestinského státu má být ve východním Jeruzalému, a dodal, že tam USA otevřou velvyslanectví. Podle izraelského premiéra Benjamina Netanjahua bude hlavní město palestinského státu v Abú Dísu, palestinské vesnici přiléhající k Jeruzalému.

Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás označil tento plán pro Blízký východ za konspiraci. "Vzkazuji Trumpovi a Netanjahuovi: Jeruzalém není na prodej, práva nás všech nejsou na prodej a nejsou k výhodné koupi a vaše dohoda, ta konspirace, neprojde," řekl Abbás v televizním projevu odvysílaném z Ramalláhu na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu.

Izrael podle Trumpa dělá kroky, které mají umožnit přistoupení k plánu. Prezident přitom dodal, že Palestinci si zaslouží lepší život. Trump také řekl, že mu Netanjahu sdělil, že řešení musí být výsledkem přímých rozhovorů. Plán čítající 80 stran Trump označil za dosud "nejpodrobnější".

Netanjahu řekl novinářům, že Trumpův plán označuje Jeruzalém za nedělitelné hlavní město Izraele, a to v rámci hraniční zdi. Zároveň podle agentury Reuters řekl, že "Izrael Palestincům na konci procesu nabízí podmíněnou a omezenou svrchovanost". Netanjahu také oznámil, že při příštím zasedání předloží izraelskému kabinetu návrh nastolení izraelské jurisdikce v údolí řeky Jordán, v severní části Mrtvého moře a v židovských osadách na Západním břehu Jordánu. Podle Reuters by tak mohl učinit již v neděli.

Premiér Netanjahu zároveň uvedl, že chce v neděli požádat izraelský kabinet, aby schválil anexi částí Západního břehu Jordánu, uvedla agentura AP.

Území možného budoucího palestinského státu (na mapě zelenou barvou):

"Izrael dnes dělá velký krok směrem k míru. Mladí lidé napříč Blízkým východem jsou připraveni na nadějnější budoucnost a vlády napříč regionem si uvědomují, že terorismus a islámský extremismus je společným nepřítelem," řekl Trump na tiskové konferenci ve Washingtonu po boku Netanjahua. Palestinští představitelé se prezentace blízkovýchodního plánu v Bílém domě nezúčastnili.

Trump vzkázal předsedovi palestinské samosprávy Mahmúdu Abbásovi, že Spojené státy a další země budou pomáhat na každém kroku, pokud Abbás zvolí cestu míru. Prezident rovněž poděkoval za podporu v otázce mírového plánu Ománu, Bahrajnu a Spojeným arabským emirátům, které v úterý v Bílém domě zastupovali jejich velvyslanci.

Trump řekl, že podle plánu nedělitelným hlavním městem Izraele zůstane Jeruzalém. Zároveň ale řekl, že východní Jeruzalém má být hlavním městem palestinského státu. V důsledku plánu se podle Trumpa "palestinské území více než zdvojnásobí a zajištěno bude také palestinské hlavní město ve východním Jeruzalémě, kde Amerika hrdě otevře ambasádu". "Dnešní dohoda je historickou šancí pro Palestince, aby konečně získali nezávislý stát. Po 70 letech, kdy byl zaznamenán jen malý pokrok, by to mohla být poslední šance, jakou kdy budou mít," dodal. Zároveň řekl, že plán bude záviset na palestinském odmítnutí terorismu. Žádní Palestinci ani Izraelci nemají být vystěhováni; plán podle prezidenta také nepředstavuje žádné rostoucí bezpečnostní riziko pro Izrael. "Nedopustíme návrat k době krveprolévání, bombových útoků v autobusech, útoků v nočních klubech a neustálého teroru," zdůraznil Trump.

Jeruzalém je nejožehavějším bodem izraelsko-palestinského konfliktu. Palestinci si převážně arabsky mluvící východní část města, kterou Izrael v roce 1967 obsadil a později anektoval, nárokují jako hlavní město svého budoucího státu. Izrael naopak celý Jeruzalém označuje za své nedělitelné hlavní město. Anexi východní části města mezinárodní společenství neuznává s tím, že status města by se měl vyřešit jednáním. Trump ale od této tradiční pozice již předloni odstoupil, když americkou ambasádu přesunul z Tel Avivu do Jeruzaléma, což vedlo k tomu, že Palestinci jednání s Bílým domem bojkotují.

Agentura Reuters s odvoláním na nejmenované činitele v americké vládě napsala, že plán počítá s vytvořením nezávislé Palestiny po boku Izraele a hlavním městem nového státu má být východní Jeruzalém. Zároveň má podle plánu vzniknout dopravní spojení mezi Pásmem Gazy a Západním břehem Jordánu, a to prostřednictvím silnic, mostů a tunelů. Izrael se naopak má zavázat, že na čtyři roky přestane s budováním nových židovských osad, zatímco se bude vyjednávat o vytvoření nezávislého palestinského státu. Stávající osady však mají zůstat pod izraelskou kontrolou. Činitelé nicméně také uvedli, že podle plánu má Izrael zajistit, aby muslimové měli přístup k mešitě Al-Aksá v Jeruzalémě, a zároveň budou respektovat jordánskou správu nad komplexem, v němž se nachází mešita Al-Aksá a muslimská svatyně Skalní dóm. Zdroje v americké vládě také upozorňují, že plán bude záviset na tom, zda Palestinci přistoupí na jednání, a že vytvoření nezávislého státu bude podmíněno tím, že Palestinci budou respektovat lidská práva, svobodu tisku a budou mít důvěryhodné a transparentní instituce.

Netanjahu řekl, že přistoupil na jednání s Palestinci, jelikož Trumpův plán považuje za férový. Podle izraelského předsedy vlády představuje realistickou cestu k trvalému izraelsko-palestinskému míru. Premiér zároveň poznamenal, že USA souhlasí s tím, že Izrael musí mít plnou kontrolu nad údolím řeky Jordán a dalšími místy a bude se tam moci sám bránit.

"Je to skvělý plán pro Izrael, je to skvělý plán pro mír. Upřímně, pane prezidente, vzhledem ke všemu, co jste pro Izrael už udělal, nejsem překvapen. Jste nejlepším přítelem, kterého Izrael kdy v Bílém domě měl," řekl Netanjahu.

Sámí abú Zuhrí z islamistického hnutí Hamás, které vládne v Pásmu Gazy, naopak podle Reuters označil Trumpovo oznámení za agresivní a řešení otázky Jeruzaléma za nesmyslné s tím, že Jeruzalém bude vždy patřit Palestincům. "Palestinci se tomuto plánu postaví a Jeruzalém zůstane palestinským územím," zdůraznil.

Proti americkému mírovému plánu pro Blízký východ v úterý demonstrovaly tisíce Palestinců v Pásmu Gazy. Zapalovali fotografie Trumpa a Netanjahua. Vidět byl i transparent s nápisem "Palestina není na prodej".

V rámci protestu lídři islamistického hnutí Hamás, které v Pásmu Gazy vládne, vyjádřili podporu předsedovi palestinské samosprávy na Západním břehu Jordánu Mahmúdu Abbásovi z konkurenčního hnutí Fatah a uvítali jeho návrh na společné jednání palestinských frakcí.

Vysoce postavený představitel Hamásu Chalíl Hajá uvedl, že Hamás i všechny další palestinské frakce se zúčastní jednání, které je plánováno po dnešním zveřejnění amerického plánu. "Když jsme jednotní, ani Netanjahu, ani Trump si nedovolí vzít nám naše práva," řekl.

Hamás se Pásma Gazy zmocnil v roce 2007, zatímco Abbásovo umírněnější hnutí Fatah si podrželo vládu na Západním břehu Jordánu. V roce 2006 Hamás sice vyhrál volby na palestinských územích, odmítl se ale vzdát násilí. To mělo zásadní dopad na to, jak byl vnímán mezinárodním společenstvím, které zavedlo sankční opatření a doufalo v brzké konání nových voleb. O rok později se Hamás nakonec po souboji s konkurenčním Fatahem, který s ním nechtěl zůstat v koalici, ujal moci v Pásmu Gazy.

Rusko státy vyzvalo k přímým jednáním

Rusko v úterý v reakci na představení amerického mírového plánu pro Blízký východ vyzvalo Palestince a Izraelce ke společným jednáním. Informovala o tom agentura AFP. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu se má ve středu v Moskvě setkat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, kterého chce o obsahu plánu informovat. Reakce na Trumpův plán jsou zatím smíšené.

"Musíme zahájit přímá jednání, abychom dosáhli přijatelného kompromisu. Nevíme, zda je americký návrh vzájemně přijatelný nebo ne. Musíme počkat na reakci stran," řekl ruským tiskovým agenturám náměstek ruského ministra zahraničí Michail Bogdanov.

Poradce íránského prezidenta Hasana Rúháního uvedl, že jde o "dohodu mezi sionistickým režimem a Amerikou", a dodal, že jednání s Palestinci není v plánu. "Není to mírový plán, ale plán zavedení sankcí," poznamenal. Vůdce Íránem podporovaných jemenských šíitských povstalců Muhammad Alí Húsí řekl, že Trumpův plán je příkladem "otevřené agrese Spojených států vůči Palestině a národu a jde o dohodu, kterou sponzorují Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty a která má upevnit izraelskou okupaci (Palestiny)". Plán odsoudilo také libanonské šíitské hnutí Hizballáh.

Jordánský ministr zahraničí Ajmán Safadí řekl, že "Jordánsko podporuje jakoukoliv upřímnou snahu" o mír, který budou lidé akceptovat. Zároveň ale dodal, že jedinou šancí na zajištění takového míru je vytvoření nezávislé Palestiny v rámci hranic z roku 1967, přičemž východní Jeruzalém bude hlavním městem nového státu.

Britský premiér Boris Johnson podle agentury Reuters prohlásil, že americký mírový plán by mohl být pozitivním krokem kupředu.