Teroristický útok přichází náhle, nečekaně. Opravdu se nestává, aby lidem jejich vláda dopředu řekla – pozor, teď je ve městě člověk s bombou, který vás chce zabít, radši zůstaňte doma, nevycházejte. Ale stalo se to. V Bruselu v listopadu 2015. Ve městě se tehdy schovával Salah Abdeslam, který se krátce předtím podílel na teroristických útocích v Paříži, při kterých zemřelo 130 lidí. Jako jediný z teroristů přežil a uprchl do Bruselu, kde před útoky žil. Podle policie a tajných služeb u sebe nejspíš měl sebevražedný pás s výbušninami a byl odhodlán pozabíjet co nejvíc lidí.

Vláda proto zareagovala drastickými opatřeními, do té doby naprosto neznámými. V Česku jsme je důvěrně poznali až nyní, kvůli koronaviru. V Bruselu se zavřely všechny školy a školky i velká většina obchodů. Přestalo jezdit metro, ostatní doprava byla omezená na minimum. Vláda lidi vyzvala, aby radši nikam nechodili a zůstali doma. Po pár dnech metro zase spustila, ale před každým vchodem stáli vojáci s automatickými puškami. Kontrolovali lidem tašky, každý si musel rozepnout bundu a ukázat, že okolo pasu nemá omotané výbušniny. Stejná procedura se odehrávala i u vstupů do obchodů s potravinami. Vagóny metra jezdily prázdné, na ulicích ani v obchodech skoro nikdo nebyl.

Tehdy jsem v Bruselu trvale žil a pracoval jako novinář. Mohl jsem tedy pozorovat, co je důležité pro to, aby se lidé s touto mimořádně stresující situací zvládli vyrovnat. Je to poučné i vzhledem k tomu, co zažíváme v těchto dnech. Jistě, mluvíme o dvou úplně jiných rizicích. Ale v jádru jsou podobná – nemožnost či obava vyjít ven, strach o naše blízké či o sebe. A nutnost spolehnout se na vládu a na orgány státu, že situaci snad mají pod kontrolou a že opatření, která dělají, jsou nutná a správná.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se