Zhruba před šesti týdny se Španělsko kvůli koronaviru zavřelo do karantény, která patří mezi nejpřísnější v Evropě. Lidé si nesmí jen tak vyjít do parku nebo na procházku. A toto opatření vůbec nejvíce dopadá na zhruba osm milionů dětí a dospívajících.

"Týden po týdnu se mezi sebou stále více perou. Mají návaly smutku a zlosti. Je téměř nemožné dodržovat nějaký řad ani s nimi dělat úkoly," popsala pro španělský deník La Vanguardia starostka Barcelony Ada Colauová, která má dvě děti ve věku devět a tři roky. "Děláme, co můžeme, stejně jako všichni. Ale tyto děti se už potřebují dostat ven," dodala Colauová s tím, že od začátku karantény se její děti nedostaly ven ani na jeden den.

Podobně jako ona i další rodiče si stále častěji stěžují na to, že karanténa má na nejmenší neblahý vliv. Colauová napsala otevřenou výzvu, ve které se obrátila na španělskou vládu, aby dětem umožnila vyjít ven alespoň na procházky.

Podpořilo ji na 300 expertů z různých oborů od pediatrů po dětské psychology.

"První zprávy ukazují, že děti během této přísné karantény, zejména ve městských oblastech s omezeným prostorem, více trpí stresem a úzkostí," napsali v dopise pro premiéra Pedra Sáncheze. Ohrožuje to jejich zdraví, fyzický i mentální vývoj, doplnili pak experti.

Španělsko má za sebou rychlý stavební boom, během kterého někdy vznikaly velké bytové komplexy. V mnohých z nich ale velkou část dne chybí přímé světlo, a jsou tedy tmavé. Děti často nemají přístup k čerstvému vzduchu nebo slunečnímu svitu. Chybí jim také kontakt s vrstevníky. A proto se pro ně situace stává neúnosnou. "Zhruba 70 procent španělských rodin žije v bytech, mnohé z nich mají 50 až 70 metrů čtverečních a nemají balkóny," upozornila pak psycholožka Heike Freireová, jedna z autorek petice.

Další varování přišlo i od Španělské společnosti pro studium obezity. Ta odhaduje, že kvůli karanténě tamní děti a dospívající přiberou v průměru pět procent své váhy.

Španělská vláda pod tlakem rodičů a expertů ustoupila. Nejprve oznámila, že děti budou moci doprovodit rodiče například na nákup nebo do lékárny či banky.

Tento krok ale vyvolal další vlnu kritiky. Rodiče volili pro výraznějším uvolnění pravidel pro děti. Španělská média popisují, že ve městech lidé bušili do pánví a do hrnců, což je tradiční forma protestu jak na Pyrenejském poloostrově, tak i v Latinské Americe.

Madrid jen několik hodin poté předvedl obrat o 180 stupňů. Od neděle tak děti mladší 14 let mohou na procházku s doprovodem. "Povolím dětem, aby od neděle mohly chodit na procházky," oznámil ministr zdravotnictví Salvador Illa na tiskové konferenci.

Podobné vycházky budou mít jasně stanovená pravidla - děti budou moci ven od devíti ráno do devíti večer a maximálně jeden kilometr od domova, popisuje deník El País. Nesmí ale na hřiště, kde by se případně mohlo koncentrovat příliš mnoho lidí a přispívat tak k rozšíření nákazy. Současně děti musí dodržovat rozestupy 1,5 až dva metry a často si mýt ruce.

Dospívající ve věku od 15 do 17 let pak mohou jít ven sami, ovšem jen nakoupit nebo zařídit nezbytnosti.

Španělsko tak až dosud mělo vůbec nejpřísnější karanténu pro děti. Například v Itálii mohou děti ven s doprovodem, ve Francii mohou také s rodiči na krátké vycházky.

Nouzový stav ve Španělsku měl původně vypršet 27. dubna. Premiér Pedro Sánchez ho nechal prodloužit do 9. května.

Země na Pyrenejském poloostrově má v Evropě vůbec nejvíce nakažených, tedy zhruba přes 213 tisíc. Na nemoc Covid-19, kterou koronavirus způsobuje, zemřelo zhruba 22 tisíc lidí, což je druhé nejhorší číslo po Itálii.