Německý export v březnu meziměsíčně klesl o 11,8 procenta, což je nejvíce od roku 1990, kdy se začala statistika vést. Vlivem pandemie se snížila poptávka po zboží největší evropské ekonomiky. Oznámil to v pátek německý statistický úřad. Analytici v anketě agentury Reuters předpovídali pokles vývozu o pět procent.

Dovoz se v březnu meziměsíčně snížil o 5,1 procenta. Analytici prognózovali snížení o čtyři procenta. Obchodní přebytek Německa se snížil na 12,8 miliardy eur (514,7 miliardy korun) z únorových 21,4 miliardy eur. Analytici počítali s poklesem na 18,9 miliardy eur.

Německá spolková vláda očekává, že ekonomika země, tradičně závislá na exportu, letos vykáže propad o 6,3 procenta, a to navzdory záchrannému balíčku 750 miliard eur. Byl by to nejhorší pokles od druhé světové války.

Oživení hospodářství bude podle ekonomů pomalé a bude do značné míry záviset na tom, jak rychle se hospodářsky vzchopí evropští sousedé Německa a další obchodní partneři jako Čína a Spojené státy.

"Provázanost světové ekonomiky bude pro odvětví vývozu během koronavirové krize fatální," uvedl Alexander Krüger ze společnosti Bankhaus Lampe, podle nějž to nejhorší teprve přijde.

Nálada německých malých a středních

Podnikatelská nálada v německých malých a středních firmách, které jsou páteří největší evropské ekonomiky, je horší než v březnu 2009 během finanční krize. Informovala o tom v pátek německá státní banka KfW, která index sestavuje s institutem Ifo. S poklesem poptávky kvůli šíření koronaviru se potýká 60 procent z úhrnu německých firem a 80 procent podniků čeká, že bude mít letos nižší tržby. Vyplývá to z v pátek zveřejněného průzkumu Německé průmyslové a obchodní komory (DIHK).

Index podnikatelské nálady malých a středních podniků v dubnu klesl vlivem pandemie o 26 bodů na minus 45,4 bodu. Letos v březnu index klesl o 20 bodů. V březnu 2009 byl na hodnotě minus 37,6 bodu. Podle banky KfW je nálada německých malých a středních firem horší než kdykoli dříve.

Podle průzkumu DIHK mezi deset tisíc firmami z odvětví průmyslu, stavebnictví a služeb podniky očekávají v letošním roce pokles tržeb, čtvrtina z nich dokonce o více než polovinu.

Zhruba 43 procent dotazovaných společností se setkalo s rušením objednávek a více než třetina musela osekat investice.

Návrat na úroveň před koronavirovou krizí čeká přes třetinu podniků nejdříve v roce 2021. Jedna firma z dvaceti má za to, že takové úrovně už nedosáhne.

"Ukazuje to, jakým výzvám čelíme," řekl prezident komory Eric Schweitzer. "K zotavení naší ekonomiky máme ještě daleko," dodal.

Insolvence se obává jedna třetina restaurací a téměř polovina cestovních kanceláří, vyplývá z průzkumu. Zastavit nebo omezit provoz podle něj musela kvůli karanténním opatřením bezmála polovina firem.

Německá spolková vláda očekává, že ekonomika země letos vykáže propad o 6,3 procenta, a to navzdory záchrannému balíčku 750 miliard eur. Byl by to nejhorší pokles od druhé světové války. V lednu přitom ještě počítala s růstem, a to o 1,1 procenta.