Americká filmová akademie bude od roku 2024 udělovat ceny Oscar v hlavních kategoriích jen takovým filmům, které jsou tzv. inkluzivní. Soutěžní snímky budou muset splnit alespoň dvě ze čtyř stanovených kritérií, které mají podpořit větší diverzitu ve filmovém průmyslu. Instituce, která prestižní ocenění organizuje a předává, to oznámila v úterním prohlášení.

Aby mohl film soutěžit v hlavních kategoriích, bude muset zaměstnat příslušníky menšin z hlediska pohlaví, sexuální orientace, rasy, etnicity a tělesného postižení. Menšiny musí být reprezentované v alespoň dvou ze čtyř kategorií, které zahrnují všechno od samotných herců přes filmový štáb po distribuci. Tvůrci tak například na základě pravidla "reprezentace na plátně" budou muset do jedné z hlavních rolí obsadit příslušníka menšiny nebo zaměřit příběh filmu na nějakou minoritní skupinu.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.