Obraz Františka Kupky s názvem Divertimento II se na nedělní aukci v Praze prodal za 75,2 milionu korun, včetně aukční přirážky za něj kupec zaplatí 90,24 milionu korun. Obraz se tak stal novým českým aukčním rekordem i nejdražším Kupkovým dílem. Vyvolávací cena obrazu, který patří podle aukční síně k jednomu z nejvýznamnějších děl jeho abstraktního období 30. let, byla 30 milionů korun.

Další rekord na aukci padl v případě plátna Theodora Pištěka Adieu, Guy Moll. Bylo zakoupeno za více než 25 milionů korun včetně aukční přirážky - jedná se o nejdražší prodané dílo žijícího autora. Rekordní byla i aukce jako celek - celková vyvolávací částka 210 milionů byla navýšena téměř o stejnou sumu a poprvé byla překonána hranice 400 milionů korun v jedné aukci. Jedná se tak o nejúspěšnější dražbu v historii České republiky, sdělila po aukci za pořádající Galerii Kodl Terezie Kaslová.

Dosavadní tuzemský aukční rekord patřil obrazu Piková dáma od malířky Toyen, který se letos v říjnu prodal za 78,65 milionu korun včetně aukční přirážky.

Abstraktní malby Františka Kupky dlouhodobě obsazují první místa českého aukčního žebříčku. V první desítce jich má po dnešku čtyři, tři příčky v top ten patří Oskaru Kokoschkovi a dvě místa Toyen.

Nedělní aukce Galerie Kodl v Praze na Žofíně nabídla na 250 uměleckých děl. Kvůli platným opatřením proti koronaviru se dražilo převážně přes internetové platformy, v sále bylo jen šest dražitelů, dražilo se i po telefonu. Kupkova malba našla nového majitele po rychlých příhozech, dražba trvala několik minut. "Protože jsem ze staré školy, nikdy bych si neuměl představit, že takto velký úspěch se dá vytvořit před prázdným sálem," řekl Martin Kodl, majitel aukční síně.

Název Kupkova obrazu Divertimento se váže k italské hudební terminologii a označuje odlehčenou či zábavnou instrumentální skladbu. Hudba, jejímž byl Kupka velkým obdivovatelem, se do malířovy práce propisovala již od raných děl a později se mu opakovaně pod rukama proměňovala v hry linií a tvarů. Obraz je svázán s Divertimentem I, jež je ve sbírkách newyorského Guggenheimova muzea, a s dvojicí obrazů Hot Jazz (I a II, 1935), na niž obě Divertimenta navazují.

Další Kupkovo atraktivní plátno Růžový klobouk vytvořené v letech 1907 až 1909 mělo vyvolávací cenu 25 milionů korun a vydražilo se za 34,8 milionu korun. Bylo tak druhým nejdražším dílem dnešní aukce.

Zájmu kupujících se těšila i poválečná díla Mikuláše Medka. Jeho nejdražším obrazem v aukci bylo plátno Sesutý signál z roku 1963, které se prodalo za 13,9 milionu korun, vyvolávací cena byla šest milionů). Za obraz Křižovatka slepých ptáků z roku 1926 kupující zaplatil 5,5 milionu korun, vyvolávací cena byla 1,5 milionu.

Obsáhlá kolekce prezentovala průřez tvorbu Emila Filly od raných děl až po poválečné práce. Mezi nejvýraznější patřil obraz Džbán a flétna prodaný za 12,4 milionů a Zátiší s mandolínou vydražené za 12 milionů korun. Futuristicky laděná práce Josefa Čapka Střelená vrána z roku 1936 se vydražila za 9,7 milionu korun.

Součástí aukce byla charitativní dražba ve prospěch Centra Paraple, které dostane 2,975 milionu korun. Vojenský fond solidarity dostane 280 tisíc korun za dražbu hodinek Orlík české značky Prim.