Zlatou palmu, hlavní cenu mezinárodního filmového festivalu v Cannes, na letošním 74. ročníku získal snímek Titane francouzské režisérky Julie Ducournauové. Ta se tak stala teprve druhou ženou s tímto oceněním v historii festivalu. Na začátku slavnostního předávání, jímž v sobotu festival končí, oznámil vítězství Ducournauové předseda poroty Spike Lee. Učinil tak ovšem ještě před oficiálním vyhlášením hlavního ocenění, napsaly zahraniční agentury.

Ceremonie tak podle agentury AP začala tam, kde měla skončit. Po nečekaném oznámení následoval zmatek a pokřikování z obecenstva, francouzská filmařka se nejprve na pódium k převzetí ceny nevydala. Po nevydařeném začátku nakonec Lee vyzval se slovy „ona to nepokazí“ k vyhlášení Zlaté palmy herečku Sharon Stoneovou.

Divoký thriller Titane protkaný násilím a erotikou, ve kterém hlavní hrdinka mimo jiné souloží s autem, si vysloužil rozpolcené kritiky. Zatímco někteří vyzdvihují jeho originalitu, další odradilo zběsilé tempo, píše agentura Reuters. Sedmatřicetileté Ducournauové ale dílo vysloužilo ocenění, které získala pouze jedna další žena – Jane Campionová v roce 1993 za snímek Piano.

„Děkuji porotě za to, že volá po větší rozmanitosti v našich kinematografických zážitcích i v našich životech a taky porotě děkuji, že pozvala dál i příšery,“ řekla Ducournauová, příznivkyně hororových filmů.

Po chybě předsedy poroty vyhlašování dalších ocenění už pokračovalo hladce. Cenu za nejlepší mužský herecký výkon si z Cannes odnesl americký herec Caleb Landry Jones, který ve snímku Justina Kurzela Nitram ztvárnil roli vraha Martina Bryanta, který v roce 1996 v Tasmánii zavraždil 35 lidí. Ocenění pro nejlepší herečku získala Norka Renate Reinsveová, která si zahrála ve snímku Verdens verste menneske dánského filmaře Joachima Triera.

O velkou cenu poroty, kterou Reuters označuje za druhé místo přehlídky, se podělily filmy A Hero (Hrdina) režiséra a držitele dvou Oscarů Asghara Farhádího a Hytti nro 6 finského filmaře Juhoa Kuosmanena. Cenu za nejlepší režii získal Leos Carax za muzikál Anette.

V minulém roce byl festival kvůli pandemii covidu-19 poprvé v historii zrušen. Letos se tak s ročním odkladem do soutěže dostala i řada filmů, které byly vybrány už před rokem.

Česká republika letos v hlavní soutěži zastoupena nebyla, v sekci Cinéfondation se ale promítal krátký animovaný film Rudé boty studentky katedry animované tvorby FAMU Anny Podskalské.

V sekci Cannes Classics byl uveden zrestaurovaný film Vojtěcha Jasného Až přijde kocour, který v roce 1963 v Cannes získal zvláštní cenu poroty.