Sláva barokní Čechie, takový je název velkého výstavního a kulturního projektu, k jehož uskutečnění spojila síly Národní galerie v Praze se Správou Pražského hradu. V příštím roce od dubna do října na čtyřech místech metropole představí umění, kulturu a společnost 17. a 18. století.

Pořadatelé se chystají expozice v Obrazárně Pražského hradu, ve Šternberském paláci, Valdštejnské jízdárně a Paláci Golz-Kinských doprovodit hudebními a dalšími programy, a to nejen v hlavním městě, ale po celých Čechách. 

Na Pražském hradě ožije v Jelením příkopě barokní divadlo včetně korunovačních představení, v Klementinu budou znít dobové opery a duchovní hudba, v pražských palácích se obnoví atmosféra tamních prvních koncertů. Do doprovodných akcí se mj. zapojí města Jindřichův Hradec, Dačice, Český Krumlov a Manětín, zámky v Kuksu, Mnichově Hradišti, Duchcově, Ploskovicích a Libochovicích a kláštery v Kladrubech a Plasích.

Obrazárna Pražského hradu představí formy katolické religiozity, český prvek v kontextu habsburské říše a obraz Evropy a světa v barokních Čechách včetně exotických prvků v českém umění. Ve Šternberském paláci bude k vidění tématika války a míru v umění, historismus a patriotismus v české kultuře, barokní věda a vzdělání i stopy tehdejší mentality v české krajině.

Valdštejnská jízdárna má být místem přibližujícím kulturní, státní i církevní slavnosti a palác Golz-Kinských na Staroměstském náměstí bude svou kolekcí ilustrovat císařský dvůr v Čechách, církevní život, šlechtické rezidence, život v městech a na vesnici i pobělohorský náboženský exil. 

Stěžejním cílem výstavy Sláva barokní Čechie je změnit v obecném povědomí přetrvávající představy, že baroko je obdobím kulturního a morálního úpadku v Čechách, dobou "temna". Aktuální informace o výstavě a doprovodném programu lze nalézt na internetové adrese: www.barokng.cz.