Jarní část nového ročníku Agharta Prague Jazz Festivalu odstartuje v pondělí 1. března. První se na pódiu pražského Lucerna Music Baru objeví domácí trio nazvané Mínus 123 minut. Jeho hudba mísí jazz s moderním funkem, acidem a hip hop.

Hvězdou festivalového večera však bezesporu bude jeden z nejuniverzálnějších hráčů současné světové scény Hiram Bullock, který u nás vystupoval již loni v březnu. Je znám především jako vynikající kytarista, nicméně je také dobrý skladatel a zpěvák. Jeho spoluhráči budou bubeník Clint De Ganon a basista Steve Logan. 

Bullock začínal koncertní kariéru ve skupinách Davea Sandborna a Brecker Brothers. Jeho živá vystoupení kombinující jazz, blues, rock i funk v sobě mají strhující náboj. Patří ale také k vyhledávaným studiovým hráčům. Podílel se na albech Stinga, Milese Davise, Barbry Streisandové, Billa Joela či Carly Bleyové.

Dalším hostem festivalu, pořádaného Agharta Jazz centrem a Hlavním městem Prahou za přispění Ministerstva kultury ČR, se ve středu 10. března (na stejném místě) stane skupina Vital Information. Tu v roce 1983 založil bubeník Steve Smith, známý ze spolupráce s houslistou Jeanem Lucem Pontym a se skupinami Journey a Steps Ahead. Také jeho spoluhráči mají leccos dobrého za sebou: Kytarista Frank Gambale hrál s Elektric bandem Chicka Corey (účinkoval s ním také na někdejším pražském koncertě), hráč na klávesové nástroje Tom Coster patří k dlouholetým spolupracovníkům Carlose Santany, basový kytarista Baron Brown hrál s Billem Cobhamem.

Aktuální zvuk skupiny Vital Information zachycuje loňské album Where We Come From, na němž se skladby v současném stylu fusion prolínají s klasickými jazzovými tématy (Ornette Coleman) či s úpravami rockových evergreenů (Led Zeppelin).

Za rhytm&bluesový večer česko-slovenského přátelství lze označit koncert připravený na poslední březnové pondělí (29.). Zatímco první část vyplní pražská kapela Šavle Meče, která přitáhla hudebníky z okolí Velebendu, Kontrabandu, ASPM Jana Spáleného a dalších úspěšných uskupení, druhá část bude patřit zpěváku Peteru Lipovi Ash Bandu, skupině vedené jednou z nejvýraznějších osobností slovenské hudební scény 90. let, kytaristou Andrejem Šebanem.

Z pódia Lucerna Music Baru budou ten večer zároveň vyhlášeny výsledky druhého ročníku jazzové ankety Cenění Karla Velebného, kterou pořádá Český hudební fond. Odborná porota složená z významných osobností jazzové scény i z publicistů a novinářů rozhodne ve čtyřech kategoriích - koncert, album, osobnost a kapela roku 1998.

Během dubna v rámci festivalu vystoupí také fusion skupina Tribal Tech vedená vynikajícím kytaristou Scottem Hendersonem a kvintet basisty Kyla Eastwooda, syna slavného hollywoodského herce a režiséra. Téměř stoprocentní jsou koncerty Billa Evanse a Maceo Parkera. Jedná se také o vystoupení kapely Yellowjackets. 

Související