Obliba jazzových festivalů stoupá. Moderní jazz totiž na sebe často bere podoby, které jsou zajímavé i pro milovníky dalších žánrů, respektive na jazzové scéně se objevují hudebníci z jiných stylových oblastí. Příkladem za všechny je lídr skupiny, která v české metropoli zahájí podzimní sérii koncertů celoročního Agharta Prague Jazz Festivalu. Ve čtvrtek 21. října (od 21 hodin) na pódiu Lucerna Music Baru za bicí usedne Bill Bruford, známý z působení v legendárních anglických rockových skupinách Yes a King Crimson. Poprvé v České republice představí svoji skupinu Eartworks (viz rámeček). Koncert nese podtitul The British Council Night. 

Rockověji zaměřené publikum by mohl potěšit i další koncert. Během tzv. ESC Records Night (sobota 23. října, Městská knihovna, 21 hod.) vystoupí s novým projektem skupina klávesového hráče Jima Bearda. České publikum ho mohlo vidět a slyšet ve skupině Pata Methenyho při Secret Story Tour v roce 1993. Také někteří jeho současní spoluhráči u nás již koncertovali - saxofonista Bob Malach v sestavě Mika Sterna, hráč na perkuse a zpěvák tureckého původu Arto Tuncboyacian s Joem Zawinulem, bubeník Gene Lake s Davem Sandornem. Na sobotním koncertu představí všichni dohromady skladby z nového alba Advocate, které vyšlo na značce ESC.

O den později (v neděli 24. října od 21 hodiny v Lucerna Music Baru), během "noci jazzových mistrů", se představí kvartet Grand Slam, složený ze čtyř osobností, které se řadí mezi elitu moderního jazzu. Kytarista Jim Hall patří od druhé poloviny 50. let mezi ty hudebníky, kteří výrazně posouvají hru na svůj nástroj. Saxofonista Joe Lovano prošel skvělými big bandy (Woody Herman aj.) i komorními skupinami (Carla Bleyová, Charlie Haden, John Scofield). Bubeník Lewis Nash, začínal se zpěvačkou Betty Carterovou, od druhé poloviny 80. let hrál především s Branfordem Marsalisem. Čtvrtým - nikoli do počtu - mužem na pódiu bude písecký rodák, kontrabasista George (Jiří) Mráz, který od konce 60. let působí ve Spojených státech.

Saxofonista Michael Brecker není v Praze poprvé. Naše publikum ho mohlo vidět již v roce 1989 s jeho vlastním kvartetem. O rok později účinkoval v doprovodné kapele písničkáře Paula Simona. Později k nám přijel s bratrem Randym, s nímž provozuje skupinu Breckers Brothers, a s triem klavíristy McCoy Tynera. Nový projekt uvedený v rámci Jazz & Groove Night (pondělí 8. 11., Lucerna Music Bar, 21 hodin) představí hudbu z nového alba Time is of the Essence, na němž hraje důležitou roli varhaník Larry Goldings. Kromě něho s Breckerem vystoupí kytarista Adam Rodgers a hráč na bicí Idris Muhammad.

Podzimní sérii přehlídky pořádané Agharta Jazz Centrem za podpory hlavního města a s přispěním Ministerstva kultury a Nadace Českého hudebního fondu uzavře velká show ve velkém sále Lucerny (pondělí 6. prosince ve 20 hodin). Hlavní protagonistkou bude velmi populární saxofonistka z Nizozemska Candy Dulferová. Hrála mj. s Madonnou, Princem, s Van Morrisonem. Do Prahy přijíždí již potřetí - tentokrát v rámci turné k vydání alba Girls Night Out (BMG).
Po vzoru Pata Methenyho či hvězd z oblasti popu si Candy přiveze nejen svoji kapelu Funky Stuff, ale i působivou zvukovou a světelnou aparaturu. Koncert by měl oblažit všechny, kteří v hudebních produkcích hledají potěšení a obveselení.

Související