Pražský filharmonický sbor, těleso vysoké kvality, srovnatelné se špičkovými pěveckými tělesy ve světě, si v těchto dnech připomíná šedesát let svého trvání. Právě dnes večer (v 19.30) se v Dvořákově síni pražského Rudolfina koná slavnostní jubilejní koncert.

Sbor založil, zprvu pro potřeby rozhlasového vysílání, operní pěvec a režisér Jan Kühn v polovině 30. let. Malé těleso se poprvé představilo veřejnosti počátkem roku 1935 v Jeremiášově nastudování Foerstrovy opery Debora. Záměry Jana Kühna však mířily dál – z rozhlasového studia na koncertní pódium. Během prvního roku působení uskutečnil sbor 87 přímých rozhlasových relací do éteru, nicméně již v roce 1936 účinkuje na svém prvním veřejném koncertě s Českou filharmonií.

Koncertní vystoupení se časem množí: sbor uvádí Rousselovy Evokace (s Českou filharmonií a Václavem Talichem), Milhaudova Kryštofa Kolumba, Mahlerovu Druhou (SOČR, Jeremiáš), premiéru Kytice Bohuslava Martinů. V roce 1937 je sbor přejmenován na Československý pěvecký, v čase protektorátu pak působí jako Český pěvecký sbor.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se