Prvním z hostů letošního, v pořadí již pátého ročníku Agharta Prague Jazz Festivalu, jenž podle nově budované tradice má podobu časově i programově otevřené přehlídky, se v sobotu 2. března v 21 hodin stane hudebník indického původu Trilok Gurtu. Vystoupení téměř symbolicky naznačí, jak rozmanité jsou dnešní podoby hudby označované jako jazz. Perkusionista Trilok Gurtu se v pražském Euroklubu představí spolu se svojí skupinou Crazy Saints. Jejich produkce v sobě originálním způsobem mísí prvky moderního jazzu, rocku, vážné i etnické hudby. Patrně žádný jiný hudební styl než jazz by takové prolnutí nesnesl.

Festival, pořádaný Nadací Agharta Jazz Centrum a hlavním městem Prahou za přispění Ministerstva kultury, bude podobně jako nedávná (a úspěšná) přehlídka Teacher's Jazz rozložen do delšího časového období. Série koncertů představí od března do června, a znovu pak v září a říjnu, skutečné špičky světového moderního jazzu. Hlavní část festivalu je naplánována na sobotu 22. a neděli 23. června, kdy se na Mariánském náměstí uskuteční rozsáhlá přehlídka české jazzové scény doplněná o atraktivní soubory ze Slovenska. O den později, v pondělí 24. června, vystoupí v Praze legenda světového jazzu - pianista McCoy Tyner se svým triem; hostem koncertu bude věhlasný saxofonista Michael Brecker.

Ale ještě předtím, 17. března, je do Euroclubu naplánován koncert k nedožitým 65. narozeninám Karla Velebného, nazvaný Jazzové velebení. Jeho součástí bude předání cen Jazzový Kája 95 v kategoriích koncert roku, kapela roku, talent roku a album roku. Na koncertě se představí "nová krev" českého jazzu, brněnský kytarista Roman Pokorný s kvartetem, dále ostravský pianista Boris Urbánek se skupinou Tutu a Veleband - All Stars Band složený z předních pražských hudebníků (výjimkou bude vynikající trumpetista Juraj Bartoš, který je ovšem z Bratislavy). Veleband se zde představí novou verzí slavného alba Jazzové nebajky, které počátkem 70. let natočil Karel Velebný se svojí skupinou SHQ. Tato nová, bigbandová verze vyjde na kompaktním disku pod značkou Arta Records.

Během května se v Lucerna Music Baru uskuteční hned tři koncerty v rámci Agharta Prague Jazz Festivalu. Na sobotu 11. května je potvrzeno vystoupení amerického kytaristy Johna Scofielda v rámci tria, které dále tvoří basista Steve Swallow a hráč na bicí Bill Stewart. V pondělí 6. května zde bude koncertovat Maceo Parker, v pátek 24. května skupina Billa Evanse.

O programu dalších koncertů se zatím intenzívně jedná. Zkušenost říká, že pořadatelé festivalu se snaží vždy nabídnout jen to skutečně nejlepší - o čemž ostatně svědčí jen několik jmen z minulých ročníků festivalu: John McLaughin, Charles Haden, Jack DeJohnette, Chick Corea, Michel Petrucciani, Ray Brown, Wynton Marsalis. (mat)

Související