Popravčí četa na Kobyliské střelnici ukončila přesně před sedmdesáti lety život Vladislava Vančury. Stal se, stejně jako tisíce dalších obyvatel protektorátu Böhmen und Mähren, obětí pomsty nacistů za atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha.

Spisovatel, o kterém se slovníky zmiňují jako o jednom z největších českých literátů, představitel meziválečné avantgardy, autor mnoha románů a povídek, dramatik, publicista, filmový scenárista a režisér. Antikvovaný klasik, kterému se již dostalo patřičného uznání, nebo autor podněcující k stále novým výkladům?

Svébytný umělec, nebo spíše ten, kdo legitimizuje komunismus, dávaje možnost zahlédnout jeho lepší, tj. múzickou tvář? Jednoznačných odpovědí se asi nadít nelze.

Jazyk Kralické bible

Za svých jednapadesát let toho stihl mnoho. Jako by od počátku nějak tušil, že mu nebude dopřáno svůj talent rozvinout v příliš dlouhé časové ploše. Narodil se v Háji u Opavy, ale rodné Slezsko se do jeho díla nijak výrazně nezapsalo.

Nejbližším krajem mu zůstalo Povltaví. Zbraslav, kde dlouho bydlel, doslova miloval. Jaroslav Seifert vzpomíná, jak mu Vančura jednou říkal, že "by Zbraslav nedal nikomu. Jen Panence Marii, ale musila by pěkně poprosit."

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.