Plzeň jako Evropské hlavní město kultury 2015 získá Cenu Meliny Mercouriové, tedy finanční dotaci ve výši 1,5 milionu eur z evropských zdrojů. Částku, která představuje zhruba 40 milionů korun, pravděpodobně použije na programovou část akcí v roce 2015, řekla mluvčí projektu Plzeň 2015 Mirka Reifová.

Na rozhodnutí se čekalo s napětím, Plzeň totiž řeší problém s jednou z klíčových staveb vázaných na projekt, konkrétně objektem pro kulturní fabriku ve Světovaru. V izolacích se totiž našel kontaminovaný dehet.

Dotace tvoří zhruba desetinu financí rozpočtu projektu Evropského hlavního města kultury, zkráceně EHMK. "V pondělí jsme obdrželi vyrozumění," potvrdila Reifová. Podle ní rozhodnutí Evropské komise potvrzuje, že přípravy programu pokračují dle plánu nastíněného v kandidátské přihlášce z roku 2009 a že jsou naplňována kritéria projektu, tedy především evropská dimenze a zapojení obyvatel.

Podpora ve výši 1,5 milionu eur tvoří podle Reifové asi desetinu rozpočtu projektu, který činí zhruba 420 milionů korun. Největšími částkami se na něm podílí město Plzeň, ministerstvo kultury, Plzeňský kraj. Plzeň 2015 se snaží získat peníze také z privátního sektoru, chtěla by alespoň 25 milionů korun. Minulý týden podepsala významnou dohodu o spolupráci s Plzeňským Prazdrojem, jenž se stal generálním partnerem projektu. Jakou sumou Prazdroj projekt podpoří, ale ani jedna ze stran neuvedla.

Jednání se vedou i s dalšími subjekty, například s velkou strojírenskou firmou Škoda Transportation. Její ředitel pro lidské zdroje Lumír Tesař řekl, že firma nyní hledá vhodnou formu, jak se do projektu EHMK zapojit. "Vybíráme vhodné aktivity, které budou užitečné pro projekt i pro nás, máme už tři předvybrané, ale nechci je konkretizovat," uvedl. Do konce října by mělo být jasno, podpora by se podle Tesaře mohla pohybovat ve výši od 100 000 Kč až po čtyři miliony korun. 

Podle ředitele projektu Plzeň 2015 Jiřího Suchánka je získání ceny velkým úspěchem nejen celého týmu, který na projektu pracuje. "Je to také ocenění spolupráce s několika desítkami institucí a partnerských organizací v Plzni i regionu, které s námi program EHMK chystají," uvedl. V posledních měsících prý Plzeň 2015 cítí rostoucí podporu veřejnosti i sílící zájem ze strany zahraničních turistů.

Už dříve Suchánek řekl, že město potřebuje pro rok 2015 půl milionu dodatečných návštěv, žádoucí by bylo, aby alespoň 200 tisíc turistů přenocovalo, přičemž se počítá s tím, že turista v Plzni utratí denně v průměru 60 eur, v přepočtu zhruba 1600 korun. 

Ocenění nese jméno iniciátorky rozvojového projektu Evropských měst kultury, řecké exministryně Meliny Mercouriové, jež v roce 1985 přišla s myšlenkou sblížit evropská města. Titul EHMK je vždy na rok propůjčován Evropskou unií jednomu či více evropským městům, Plzeň bude nositelem titulu v roce 2015 spolu s belgickým Monsem.

Související