Plzeň jako Evropské hlavní město kultury uvede v roce 2015 kolem šesti set velkých i menších akcí, mezi nimi koncert americké legendy Lynyrd Skynyrd, výstavu současného evropského designu či unikátní expozici věnovanou Jiřímu Trnkovi. Každý den nabídne dvě akce různých žánrů od nového cirkusu přes výstavy, koncerty, divadlo, tanec a další. Kompletní program v úterý představili zástupci Plzně 2015.

"Je hotov, ještě čekáme na zveřejnění jedné až dvou velkých hudebních akcí," řekl programový ředitel projektu Jiří Sulženko. Do spuštění nejrozsáhlejšího kulturního projektu v zemi zbývají tři měsíce, slavnostní zahájení se uskuteční 17. ledna 2015.

Nejnověji na program roku 2015 přibyl koncert americké kapely, který Plzni daruje majitel FC Viktoria Plzeň Tomáš Paclík. "Lynyrd Skynyrd jsou největší kapela stylu jižanský rock. Letos slaví padesát let a nikdy v ČR nehráli. Vytvořili řadu hitů, jako například Free Bird, jejich písně doprovází filmy jako Forrest Gump a další," řekl Jiří Daron z agentury Pragokoncert.

V Plzni Lynyrd Skynyrd zahrají 1. května na Slavnostech svobody. Další hudební účinkující zveřejní Plzeň 2015 do konce roku.

Výjimečné ale budou i další akce, mj. dvě výstavy věnované plzeňskému rodákovi Jiřímu Trnkovi. Připravuje je syn slavného výtvarníka Jan Trnka a jeho vnuk Matyáš Trnka. "Vybrali jsme 300 exponátů, které pokryjí veškerou tvorbu, všechny výtvarné disciplíny, jimž se otec věnoval," uvedl Jan Trnka k prvnímu z projektů Ateliér Jiřího Trnky. Lidé uvidí ve dvou galeriích v centru olejomalby ze čtyřicátých až šedesátých let s unikátní řadou portrétů, obrazy s divadelní tematikou, kolekce ilustrací ze známých dětských knih, množství filmových loutek a další.

"Budou tam i exponáty méně známé, například drobné loutky, které si otec dělal pro vlastní divadélko, které měl v rodném domě a s nimiž jako čtrnáctiletý hrál dětem z okolí," uvedl Jan Trnka. Druhá výstava, kterou chystají, promění 400 metrů čtverečních v Západočeském muzeu v hřiště, interaktivní formou oživí knihu Zahrada.

Kompletní programový katalog, nazvaný Kniha 2, bude pro zájemce k dispozici od konce října mimo jiné v Meeting Pointu na náměstí Republiky. Podle Jiřího Suchánka, ředitele Plzně 2015, je rozpočet Plzně 2015 kolem 430 milionů Kč, na rok 2015 je k dispozici asi 200 milionů korun.

Největšími přispěvateli jsou Plzeň, která poskytla 220 milionů, ministerstvo kultury dalo 100 milionů, Plzeňský kraj 45 milionů Kč, dnes přišlo Plzni na účet 1,5 milionu eur (zhruba 40 milionů korun) jako Cena Meliny Mercoury. Intenzivně se stále jedná s privátními partnery, z původního cíle získat od nich alespoň 25 milionů korun je už podle Suchánka 'zasmluvněno' či těsně před podpisem 70 procent.

Související